Doğa MücadelesiManşet

Kemah Deliçay’daki HES projesi iptal edildi

0

Erzincan Kemah’ta daha önce yürütmesinin durdurulmasının ardından şirketin elindeki dinamitleri köylünün merasına gömüp gittiği Deliçay HES projesi şimdi de iptal edildi. Avukat Ümit Altaş, iptal gerekçesine konu olan eksikliklerin bölgede yer alan diğer projelerde de mevcut olduğunu ifade ederek, “Diğer projeler de iptal olabilir mi?” sorusunun gündeme geldiğini söyledi.

7...

Evrensel’den Sinem Uğurlu’nun haberine göre 11 nisan 2013’te Çevre ve Şehircilik Bakanlığından “ÇED olumlu” kararı alan Erzincan’ın Kemah ilçesinde, Deliçay Nehri üzerinde yapılması planlanan Hidroelektirik Santral Projesi (HES) yöre halkı tarafından, bölgenin 1. derece deprem bölgesi olması, havzada bulunan endemik türlerin yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalacağı, Alevilerin inanç merkezlerine zarar vereceği gibi gerekçelerle mahkemeye taşındı. Sivas İdare Mahkemesi de, köylüleri haklı bularak projenin durdurulmasına karar verdi.

Önce Proje Durdurma Şimdi ÇED İptal

Sivas İdare Mahkemesi, son olarak Bakanlık tarafından verilen “ÇED olumlu” kararını iptal ettiğini açıkladı. Mahkeme kararında, şirketin hazırladığı çevresel etki değerlendirmesi raporunun aksine, HES projesinin önemli çevresel etkilerinin olduğunu ve bu etkilerin kabul edilebilir düzeyde olmadığını ifade etti.

Deliçay Platformundan Avukat Ümit Altaş, bölgede ilk kez bir HES projesinin iptal edildiğini ifade ederek, bu iptal kararıyla birlikte “Erzincan’daki diğer HES projeleri de iptal edilebilir mi?” sorusunun gündeme geldiğini söyledi. Çünkü, başta Kemah HES ve baraj projesi olmak üzere, bölgedeki diğer HES projelerinin ÇED raporlarında da benzer eksiklikler bulunuyor. Altaş bu durumu, “Projede ayrıntılı risk analizi yapılmamış, bölge deprem bölgesi. Endemik bitki ve korunması gereken canlı tespitlerinde eksiklikler var. Tüm bunların diğer projelerde de yapılmadığını görüyoruz. Bu dava, Kemah vadisinde yapılabilecek projeler açısından da öneme sahip bir davaydı ve iptal kararı geldi. Mahkemenin verdiği karar ders niteliğindedir” diye konuştu.

(Evrensel)

You may also like

Comments

Comments are closed.