TürkiyeKadınManşet

Katledilen Aylin Sözer için üniversitesinde tören: İstanbul Sözleşmesi uygulansın

0

İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Aylin Sözer için bugün üniversitenin Florya Halit Aydın Yerleşkesi’nde tören düzenlendi. Törene, İAÜ Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli ile fakülte dekanları, öğretim üyeleri ve üniversite çalışanları katıldı.

İzmirli konuşmasında Sözer’in ‘dokunduğu her noktaya güzellik ve sevgi ekleyen, tükenmek bilmeyen enerjisiyle Türkiye’nin hemen her ilinde eğitimler veren, eğitim camiasının ve öğrencilerinin göz bebeği’ olduğunu belirterek, duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Aylin Sözer’in acil çözüm bekleyen şiddet nedeniyle hayattan koparıldığını vurgulayan İzmirli, şunları söyledi: “Ülkemizin yetiştirdiği çok değerli bir kadın akademisyeni, hiç hak etmediği şekilde kaybetmeyi, bir kadın cinayeti ötesinde üniversitemizin yükseköğretim camiasının ve ülkemizin kaybı olarak değerlendiriyoruz. Bu acı kaybımız, son günlerde sık sık gündeme gelen kadınlara yönelik her türlü şiddetle mücadeleye ilişkin tüm önlemlerin acilen hayata geçirilmesi gerektiğini bizlere bir kez daha açık biçimde hatırlatmaktadır. Bizler, Aydın Üniversitesi olarak şiddetin her türünü ama illa ki kadına ve çocuğa karşı şiddeti tüm benliğimizle kınıyor ve başta ailesi olmak üzere tüm öğrencilerine, çalışma arkadaşlarına ve eğitim camiamıza baş sağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun.”

İAÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Elif Yeşim Üstün de, “Ona layık  bir projeyle şiddeti önlemenin yollarını arayan, ortaya koyan, erken çocukluk eğitim dönemini kapsayan bir proje ile adını sürdüreceğiz” diye konuştu.

 

Üniversite önünde eylem: İstanbul Sözleşmesi uygulansın

Ayrıca Sözer’in öğrencileri de üniversite kampüsünde basın açıklaması yaptı. Öğrenciler, kadınların erkekler tarafından katledilmesine, saat kaçta nerede olduklarını sorgulayanlara tepki göstererek hep bir ağızdan “Hayır” dedi.

Aylin Sözer yaşıyor olsaydı şu an derste olacağını belirten öğrenciler, İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması çağrısında bulundu. Basın metnini okuyan okul öğrencilerinden İlgar Jahed, “Aylin hocamız gülümseyerek bizlere ders anlatacaktı. Biz online dersi olduğu saatte Aylin hocamızın katledildiğini öğrendik. Hocamızın öldürülmesi ne ilk ne de son olacak” ifadelerini kullandı. 
.

Türkiye’de her gün birçok kadının şiddete, istismara ve tacize maruz bırakıldığını belirten Jahad, şöyle devam etti: “Türkiye’de 2020 yılında 419 kadın erkekler tarafından katledildi. Tüm bunlara karşı biz öğrencilerin talebi İstanbul Sözleşmesi ve 6284 Sayılı Kanun’un uygulanmasıdır.”

Katil zanlısı banka hesabından para çekmek istemiş

Aylin Sözer’i öldüren Kemal Ayyıldız‘la ilgili yeni bilgiler de ortaya çıktı. Ayyıldız’ın cinayetin ardından Aylin Sözer’in cep telefonundan banka hesabına girdiği ve 260 bin lirayı çekmeye çalıştığı belirlendi. Habertürk’ten Mustafa Şekeroğlu‘nun haberine göre miktar yüksek olunca banka yetkilileri Sözer’i aradı ancak ulaşamayınca işleme onay vermedi. 

Ayyıldız’ın bunun üzerine Sözer’in cep telefonundan asistanına mesaj attığı ve verdiği şifreyle parayı çekerek, eve getirmesini istediği öğrenildi. Durumdan şüphelenen asistanın Sözer’in ailesini araması üzerine de cinayet ortaya çıktı.

Zanlı, polis merkezinde ifadesinin alınmasının ardından tutuklanmak üzere mahkemeye sevk edildi. 

 

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.