DünyaManşet

Katalonya referandumuna polis müdahalesi

0

İspanya’nın özerk bölgesi Katalonya’da bağımsızlık referandumu için sandık başına giden Katalanlar birçok noktada polis müdahalesi ile karşılaştı.

Merkezi hükümetin yasadışı ilan ettiği oylama için Madrid’den gönderilen ulusal polis, sabaha karşı onlarca araçla Barselona’da bulunan üsten ayrıldı. BBC’nin haberine göre yerel saatle 09:00’da oylamanın başlaması ile polis, kentte referandum noktası olarak belirlenen okullara girerek sandıklara el koymaya başladı.

İspanya İçişleri Bakanlığı, Twitter üzerinden el konulan sandıkların fotoğraflarını paylaştı ve “polis Katalonya’da görevine devam etmektedir” denildi. El Periodico gazetesinde yer alan habere göre Barselona’da polis plastik mermi kullandı. Gazetenin internet sitesinde yer alan habere göre, birkaç kişi bu sırada yaralandı.

Katalan yetkililer, ulusal polisin oy vermek isteyenlere müdahalesi sırasında yaralananların sayısının 337’ye ulaştığını açıkladı. İspanya İçişleri Bakanlığı ise olaylarda 9’u polis toplam 11 güvenlik görevlisinin yaralandığını duyurdu.

Katalonya Özerk Bölgesi Başkanı Carles Puigdemont’un oy vereceği Girona bölgesindeki bir merkeze de polis müdahalesi geldi. Puigdemont yine Girona bölgesinde Cornella del Terri isimli bir köyde oyunu kullandığı açıklandı.

Madrid hükümetinin Katalonya temsilcisi Enric Millo, düzenlediği basın toplantısında, ” Yapmak istemediğimiz bir şeyi yapmaya zorlandık” dedi. Oy verme noktalarında internetin kesildiği de bildiriliyor.

Barselona Belediye Başkanı Ada Colau, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Korkak bir başkan polisleriyle şehrimizi işgal etti, burası bizim şehrimiz” ifadesini kullandı.

Barselona futbol takımının sembol isimleri de peş peşe mesajlarla referanduma destek veren açıklamalar yapıyor. Carles Puyol Twitter hesabı üzerinden, “Oy vermek demokrasidir” mesajını paylaştı. Xavi Hernandez de yayınladığı video mesajda Katalonya’da yaşanan polis müdahalesini “utanç” olarak tanımladı.

Okullar işgal altındaydı

Merkezi hükümetin kontrolü altındaki polis, oylamanın yapılması planlanan 2 bin 315 okuldan 1.300’üne kapatmak için gittiğini, ancak 163 okulun işgal edildiğini açıkladı. Referandumun gerçekleşmesi için aileler Cuma akşamı okul çıkışı itibariyle okulları işgal etmeye başlamıştı.

Polis Pazar sabahı 06:00 itibariyle okulların boşaltılmasını talep ettiği için aileler ve vatandaşlar en geç sabah 05:00’de okullara akın etti.

İspanya polisinin 10 milyon oy pusulasına el koyması yüzünden referandum yanlısı Katalanlar yazıcılardan aldıkları oy pusulalarını Pazar gününden önce sokaklarda dağıtmıştı. Polis birçok noktada işgal edilen okullara girerek sandıklara el koymaya başladı.

Katalonya yönetimi, ellerinde bir koz olarak bulundurmak için oy kullanım oranının yüksek olmasını hedefliyor.

İspanya Anayasa Mahkemesi, referandum için çalışma yürüten yerel yöneticilere günlük 12 bin euroya (yaklaşık 50 bin TL) kadar ceza verilmesine hükmederken ulusal ve bölgesel güvenlik güçlerine Pazar günü oy verme işlemiyle ilişkili herhangi bir etkinliği engelleme yetkisi vermişti.

‘Sonuçlar bağlayıcı’

Katalonya Parlamentosu’nun geçirdiği yasaya göre, referandum sonuçları bağlayıcı olacak. Eğer sandıktan bağımsızlık kararı çıkarsa, sonuçların açıklanmasından iki gün sonra Katalan parlamentosunun bir araya gelip bağımsızlık kararını açıklaması gerekiyor.

Katalan hükümetinin başında olan Carles Puigdemont ise sandıktan bağımsızlık çıksa bile tek başına bu kararın açıklanmayacağını belirterek Madrid’i bu konuda masaya oturmaya davet etmişti.

Katalan parlamentosu Eylül ayının başında yapılan oylamada, 1 Ekim’de bağımsızlık referandumu düzenleme kararı almıştı. Ancak merkezi yönetimin yasa dışı olarak ilan ettiği referandum, İspanya Anayasa Mahkemesi tarafından askıya alındı.

Katalan yönetiminin bütün engellemelere rağmen düzenlemekte ısrar ettiği referandumda “Katalonya’nın cumhuriyet temelinde bağımsız bir devlet olmasını istiyor musunuz?” sorusunun soruluyor.

 

(BBC)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.