İfade ÖzgürlüğüManşetTürkiye

Karma Komisyon, Türkkan ve Başarır’ın dokunulmazlıklarının kaldırılmasına karar verdi

0

TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu,  CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ve İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan‘ın dokunulmazlıklarının kaldırılmasına karar verdi.

Başarır hakkında Yalova 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargılamaya müdahalesi nedeniyle “duruşma hakimlerine alenen hakaret” ve “adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs” suçlarından fezleke hazırlanmıştı.

Türkkan hakkında da İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile 5 Kasım 2021’de Bingöl’de esnaf ziyareti sırasında yaşamını yitiren askerin ağabeyi Tahir Gümren‘e küfrettiği gerekçesiyle”hakaret” suçundan fezleke düzenlenmişti.

Hazırlık Komisyonu ‘kaldırılsın’ demişti’

Meclis Anayasa ve Adalet Komisyonu bünyesinde oluşturulan Hazırlık Komisyonu, Başarır ve Türkkan’ın yasama dokunulmazlığının kaldırılması yönünde görüş bildirmişti.

Hazırlanan raporu inceleyen Karma Komisyon bugün kararını açıkladı. Komisyon, Başarır ve Türkkan’ın yasama dokunulmazlığının kaldırılması yönünde karar verdi.

Karma Komisyon Başkanı, AKP Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt, “İki milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin raporu Genel Kurul’a sunacağız. CHP’li Mahir Başarır karma komisyona savunma yapmadı. İYİ Partili Türkkan ise yazılı savunmasını sunmuştu, sözlü savunma yapmadı” dedi.

Şimdi ne olacak?

Dokunulmazlığın kaldırılması yönündeki Karma Komisyon raporları, doğrudan Genel Kurul gündemine giriyor.

Genel Kurul’da yapılacak oylamada, dokunulmazlıkların kaldırılması yönünde karar çıkarsa, iki milletvekili için kendilerine yöneltilen suçlamalardan yargılanma yolu açılmış olacak.

You may also like

Comments

Comments are closed.