EkonomiManşetTürkiye

CHP’li Ali Mahir Başarır: Saray’ın sırf damacana su masrafı 187 bin TL

0

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Sayıştay raporlarının Cumhurbaşkanlığı Külliyesi‘ndeki yaşantıyı gözler önüne serdiğini kaydetti.

CHP’li Başarır, “Saray’ın sırf damacana su masrafının 187 bin TL olması kamu vicdanını sızlatmaktadır” ifadelerini kullandı.

Taşıt alımları aynı firmadan

Başarır, taşıt alımlarının 21/B kapsamında pazarlık usulüyle yapıldığını kaydetti ve “Saray’ın araç alımında ne gibi bir acelesi olabilir, hangi ihtiyaçtan 21/B kapsamında bu alım yapılır, anlamak mümkün değil. AKP iktidarı yandaşlarına peşkeş çekmek adına 21/B usulünden vazgeçmiyor. Araç alımı da pazarlık usulü ile yapılıyorsa artık pes demek gerek” dedi.

Başarır, yapılan incelemelerde taşıt alımlarının aynı firma üzerinden yapıldığını da sözlerine ekledi.

Cari transferlerde artış

Mahir Başarır, külliyedeki cari transferlerde de ciddi derecede artış olduğunu kaydetti ve şunları söyledi:

Sayıştay’ın 2018 raporuna göre cari transfer 40 milyon 335 bin iken 2019 yılında bu rakam 420 milyon 158 bin TL olmuştur. 2019 raporunda cari transferler adı altında, kar amacı gütmeyen kuruluşlara yapılan transfer 2018 yılına göre yaklaşık 3 milyon TL artarak 12.5 milyon TL olmuştur. Ancak bu kuruluşlar kimler? Mesela mütevelli heyet üyesi Bilal Erdoğan olan Okçular Vakfı mı? İlim Yayma Cemiyeti mi? Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un eşinin başında olduğu TÜRGEV mi? Yoksa adı çocuklara cinsel taciz davalarıyla anılan Ensar Vakfı mı? Bunların ortaya çıkarılması gerekmektedir.”

‘Sırf damacana su masrafı 187 bin TL’

Saray’ın damacana su masrafının 187 bin TL olduğunu söyleyen Başarır, sözlerini şöyle tamamladı:

CHP’li Başarır sözlerine şöyle tamamladı: “Çocuklarını ısıtmak için saç kurutma makinasını açıp intihar eden anneler varken, cebinde 10 TL ile atanamadığı için intihar eden öğretmenler varken, yasaklarınız yüzünden geçim sıkıntısı yaşayıp intihar eden müzisyenler varken, sağlıksız iş koşulları altında çalışmak zorunda kalan polisler intihar ederken, Saray’ın sırf damacana su masrafının 187 bin TL olması kamu vicdanını sızlatmaktadır. Herhalde Saray’ın bahçesini de damacana su ile suluyorlar.”

More in Ekonomi

You may also like

Comments

Comments are closed.