ManşetKanal İstanbul

Karaismailoğlu: Kanal İstanbul için demiryolu ve karayolu çalışmaları başladı

0

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, iftar programında ulaştırma muhabirleriyle bir araya gelerek, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Kanal İstanbul’a ilişkin soruları yanıtlayan Adil Karaismailoğlu, proje için demisyolu ve karayolu çalışmalarına başlandığını söyledi.

Karaismailoğlu “Şu anda Kanal İstanbul için hem demiryolu hem de karayolu çalışmalarımıza başladık. Özellikle demiryolu tarafında Kanal İstanbul’un altından geçecek olan Halkalı-Ispartakule Demiryolu projesine başladık. Yine Sazlıdere Köprüsü’yle Başakşehir-Bahçeşehir-Hadımköy Otoyolu Projesi’ni Kanal İstanbul’a göre projelendirerek başlandı ve çalışmaları devam ediyor’’ açıklamasında bulundu.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nda Montrö Boğazlar Sözleşmesi‘nin öneminin gündeme gelmesinin ardından Kanal İstanbul’un bu sözleşmeyi tartışmaya açacağına dair eleştiriler geldiğinin hatırlatılması üzerine Karaismailoğlu, şunları aktardı:

“Bence Kanal İstanbul’un önemi daha da arttı. Kanal İstanbul’un yapımını eleştirenler sadece bu işi bir emlak, rant dedikodu siyasetine dönüştürerek karalamaya çalışıyorlar. Halbuki biz burada küresel bir lojistik hareketten bahsediyoruz. Çünkü bu alternatif bir su yoludur, olması gereken bir projedir. O yüzden bir dedikodu siyasetine alet edilecek sadece bir rant emlak projesi olarak göstermek onların basitliklerini gösterir. Büyük, güçlü Türkiye, bu büyük mega projeleri yapmak zorunda.”

Montrö’nün Kanal İstanbul ile hiçbir alakası olmadığını söyleyen Karaismailoğlu, bunun nedenini şöyle açıkladı:

“Bu sözleşme hem İstanbul Boğazı‘nı hem Marmara Denizi’ni hem de Çanakkale Boğazı’nı kapsayan bir anlaşmadır. Kanal İstanbul’dan geçenler Marmara Denizi’ni de Çanakkale Boğazı’nı da kullanacak. O yüzden burada Montrö’ye aykırı hiçbir şey yok.”

Kanal İstanbul’un planlanan maliyetinde bir değişiklik olmadığını belirten Karaismailoğlu, Türkiye’de bu işi yapabilecek büyüklükte firmaların bulunduğunu, onlarla birlikte altyapı konusunda dünyanın önde gelen firmalarının da bu projeyi yapabilmek için aralarında şimdiden yarış yaşandığını savundu.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.