Kanal İstanbulKentManşet

Kanal İstanbul güzergahındaki konut alanı artışına mahkeme engeli

0

Kanal İstanbul güzergâhına yakın konumdaki Başakşehir Hoşdere’de konut alanı artışına mahkeme durdurma kararı verdi.

Kararda Bakanlık tarafından hazırlanan imar planlarının telafisi güç sonuçlara yol açacağına dikkat çekildi. Bilirkişi raporunda ise konut alanı artışının bölgedeki nüfusu artıracağına dikkat çekilmişti.

‘Kamu yararına aykırı’

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, imar planı hazırlayarak Hoşdere’deki 8.3 hektarlık “lojistik bölge” tanımlı alanı “kentsel ve yerleşik alan” fonksiyonuna almıştı. Alan, şu an boş konumda. Avukat Eda Kurt da imar planlarının nüfus yoğunluğunu artırıcı nitelikte olduğunu ve planların kamu yararına aykırı olduğunu belirterek planların iptali ve yürütmesinin durdurulması talebiyle dava açmıştı.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre dava dosyasına giren bilirkişi raporunda imar planlarının “şehircilik ilkelerine, yerleşmenin gelecekteki ihtiyaçlarına, planlama tekniklerine uygun olmadığı” sonucuna varıldı. Mahkeme de imar planlarının oybirliğiyle yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

‘Hiçbir rant fırsatını kaçırmıyorlar’

Yaşanan süreci yorumlayan Kurt, “Kanal İstanbul proje alanına oldukça yakın mesafede ve lojistik bölge olan bir alanla ilgili apar topar imar planı değişikliği yapılarak burası konut alanına çevrilmiştir. Hiçbir rant fırsatının kaçırılmaması ve plan değişikliğinin açıkça kamu yararına aykırı olduğu yönündeki bilimsel bilirkişi heyet raporu yürütmenin durdurulması kararlarının bu tür davalar için ne kadar önemli ve gecikmeksizin verilmesi gereken kararlar olduğunu açıkça ortaya koymaktadır” dedi.

Kurt, açıklamasında “Hukuksuzluğun, kamu yararına aykırı ve keyfi uygulamaların her zaman karşısında durmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

You may also like

Comments

Comments are closed.