Kanal İstanbulManşetTürkiye

Kanal İstanbul güzergahındaki çiftçilerin tahliyesi isteniyor

0

İstanbul Arnavutköy İlçe Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nin 58 numaralı kararında, bölgede hayvancılık ve çiftçilik yapanların en geç Nisan 2021’e kadar tahliye işlemlerini başlatmaları istendi. Bu sürede hayvanların ahırlardan dışarı çıkarılmaması uyarısı da yapıldı.

Gazete Duvar’dan Osman Çaklı’nın haberine göre,  Hıfzıssıhha karara gerekçe olarak, ilçe genelinde bulunan hayvan ahırlarını, burada beslenen hayvanların başı boş veya kontrollü olarak ilçe dahilinde dolaştırılmaları gibi olumsuz durumların önlenmesini gösterdi.

İstanbul Ziraat Mühendisleri Odası konuyla ilgili bir açıklama yayımlayarak, kararın eşitlik ve bilimsellikten uzak olduğunu, Arnavutköy tarım alanlarının “inşaat rantına” teslim edileceğini belirtti. 

‘500 çiftçi ailesine sürgün niteliğinde’ 

Arnavutköy İlçesi Umumi Hıfzıssıhha Meclisi geçen ekimde  şu kararı almıştı: “İlçemiz Taşoluk Mahallesi, Haraççı Mahallesi, İstiklal Mahallesi, Adnan Menderes Mahallesi ve Arnavutköy Merkez Mahallesi’nde bulunan tüm hayvan ahırlarının, ivedi bir şekilde tahliye edilmesine…”

Kanalın güzergahında bulunan ve tahliye edilecek alanlar arasındaki Arnavutköy Sazlıbosna Köyü.

Karar hayvan ve ahır sahiplerine değişik tarihlerde tebliğ edildikten sonra en geç Nisan 2021’e kadar tahliye olmaları istendi.

Karara tepki gösteren Ziraat Mühendisleri Odası yayınladığı basın bildirisinde, Arnavutköy ilçesinde tarımsal üretimle uğraşan yaklaşık 500 çiftçi ailesi olduğuna değinerek, 72 bin dekar tarım alanında ağırlıklı olarak hububat, ayçiçeği, kanola, fiğ ve silajlık mısır ekimi yapıldığını söyledi. Alınan kararın mega projelere rant alanı açmak için olduğunu kaydeden ZMO’nun açıklamasında, “Bern Sözleşmesi’ne göre bulunduğu yerde koruma altına alınması taahhüt edilen nadir ve endemik bir bitki olan Centaurea Hermannii (Çatalca Peygamber Çiçeği) adlı bitkinin korunması için Arnavutköy-Şamlar kara yolunun inşası esnasında güzergâh değişikliği yapılmıştır. Kanal İstanbul Projesi bu kumul ekosistemini tahrip etme tehlikesi barındırmaktadır” denildi. 

İstanbul’un son mandaları da gidiyor

Arnavutköy’de köylerin önemli geçim kaynaklarından biri olan süt üretimine yönelik hayvancılık, büyük çiftliklerden ziyade küçük aile çiftçiliği şeklinde devam sürdürülüyor. Ailelerin hayvancılık ve çiftçilikten başka geçim kaynağı olmadığı belirtilen açıklamada şu iadeler kullanıldı:  “Çiftçilere ait 9 bin büyükbaş, 13 bin küçükbaş, 1000 manda bulunmakta olup, mevcut 4 bin dekar kaba yem ihtiyacını karşılamakta kullanılan mera alanına sahiptir. Arnavutköy’ün bugüne kalan meraları, mevcut hayvan varlığını besleyemeyecek oranda azalmıştır.” 

İlçe Hıfzıssıhha kurulunun aldığı kararı “yanlı ve eşitlikten uzak” bulan ZMO, Arnavutköy ilçe merkezi ile Taşoluk-Hadımköy-Haraççı ve Bolluca mahallelerinin merkezi ve trafiğin çok olduğu yerlerde plansız kentleşme uygulamaları nedeniyle tarım dışı nüfus artmış olduğundan alınan karar doğru gibi görünüyor olsa bile, hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin yurtlarından uzaklaştırılarak cezalandırmanın adil olmadığını savunuyor. Açıklamada kararın bölgeye yaratacağı etki şöyle aktarıldı: 

“Ne yazık ki İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü de bu karara destek vermiştir. Yapı Alanı 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planını onaylayan Çevre Şehircilik Bakanlığı desteğinde ilgili mahallelerde hayvansal üretim faaliyetlerinin engellenmesi ve hayvancılıktan başka geçim kaynağı olmayan çiftçilerin sürgün edilmesi veya hayvancılıktan vazgeçmeleri anlamını taşımaktadır. Geçimini hayvancılıktan sağlayan yerleşik çiftçiler ve yöre halkı başka yerlere gidecek, bölgenin demografik yapısı değiştirilecek, tarımsal üretimin olmadığı, arsa spekülasyonu ve inşaat rantı için uygun alan yaratılacaktır.”

 

You may also like

Comments

Comments are closed.