Kanal İstanbulManşetTürkiye

Kanal İstanbul güzergahında 40 milyon metrekare arazi el değiştirmiş

0

CHP Milletvekili Aykut Turan Aydoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde Kanal İstanbul güzergahındaki mülkiyet değişimlerini sordu. 

Birgün’ün aktardığına göre, Kanal İstanbul projesi güzergahı üzerinde kimlerin arazi satın aldığını sorduğu önergesinde, Kanal İstanbul’un birileri ihya etme ve İstanbul’u parsel parsel satma operasyonu olduğunu söyledi.

CHP’li Aydoğan, arazi el değiştirmelerine ilişkin Meclis Araştırma Komisyonu kurulması gerektiğine dikkat çekerek, “Beton Kanal projesinin kimlere rant kapısı olduğunu araştırmalıyız” ifadelerini kullandı.

Yüzde 70’i özel mülkiyet

İktidar sözcülerinin “Bu projenin detaylarını kimseye açıklamayacağız, kimse menfaat ve rant sağlayamayacak” sözlerini hatırlatan Aydoğan şunları söyledi: “Beton Kanal projesi güzergahında bugün, 40 milyon metrekare arazi son birkaç yıl içinde el değiştirmiş. Bunların yüzde 70’inin özel mülkiyete ait olduğu biliniyor. Bölgedeki arazilerin, tapuların el değiştirme hızı, alımların kimler tarafından yapıldığı, bu alımlar sayesinde nasıl bir rant elde edildiği, arazilerin el değiştirmesinde siyasi bir nüfuz kullanılıp kullanılmadığı konusunda, kamuoyunda oluşan soru işaretlerinin giderilmesi gerekiyor.” 

‘Şeffaf bilgiler yok’

Tapu el değiştirmelerini yıllara göre ayıran Aydoğan şu ifadeleri kullandı: “2011-2018 yılları arasında 26 milyon 7 bin metrekare arazi el değiştirdi. Yine 2009-2013 yılları arasında 656 bin 774 metrekareye tekabül eden 65 tapuda, 2014 ve 2018 yılları arasında ise 4 milyon 800 bin metrekareye denk gelen 476 tapuda değişiklik olduğu ifade ediliyor. Son üç yılda gerçekleşen el değiştirilmeler hakkında ise şeffaf bir bilgi yok.

Deyim yerindeyse, kuş uçmaz, kervan geçmez bir güzergahta, milyonlarca metrekareye tekabül eden bir alanda ve bir anda yaşanan bu arazi el değişimlerinden kimlerin kazanç elde ettiği, kamunun zarara uğratılıp uğratılmadığı büyük bir soru işareti.”

You may also like

Comments

Comments are closed.