ManşetTürkiye

Kamuoyu baskısı işe yaradı: Yeterli sayı bulunamadı, üniversiteleri bölen tasarı 8 Mayıs’a ertelendi

0

Aralarında İstanbul, Gazi ve Anadolu üniversitelerinin de bulunduğu bazı üniversiteleri bölerek yeni üniversiteler kurulmasını öngören tasarının Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki (TBMM) görüşmeleri dün tamamlandı.

2 Mayıs’ta 17 maddelik tasarının ilk 6 maddesi Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilmiş, üniversitelerin bölünmesini içeren 7’nci maddenin görüşülmesi 3 Mayıs’a bırakılmıştı.

Dünkü oturumda karar yeter sayısı bulunamadığı için üniversitelerin bölünmesinin de aralarında olduğu diğer maddelerin görüşülmesine 8 Mayıs’ta devam edilecek.

İşte 17 maddelik “Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”

Haberi sosyal medyadan duyuran CHP Milletvekili Mustafa Balbay, “Karar yeter sayısı istedik, iktidar bulamadı. Üniversitelerin bölünmesi yasası 8 Mayıs’a ertelendi. Direnirsek kazanacağız.” ifadelerini kullandı.

İstanbul Üniversitesi öğrencileri günlerdir gerçekleştirdikleri eylemlerle üniversitelerini bölen yasa tasarısını kabul etmeyeceklerini ifade etmişlerdi.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğrencileri, dün gece yasa tasarısının Meclis Genel Kurulu’nda görüşüldüğü sıralarda nöbet tutmak üzere Cerrahpaşa Tıp Fakültesi bahçesinde buluşmuştu.

Sosyal medya üzerinden yürütülen kampanya kapsamında #TasarıyıGeriÇek #ÜniversitelerBölünmesin hasgtagleri kullanılarak tasarının geri çekilmesi talep ediliyor.

Tasarı 25 Nisan 2018’de Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonuʼndan geçmişti.

Kabul edilen 6 maddede neler var?

* Özel okullar ile özel öğrenci yurt ve benzeri kurumların taşınır ve taşınmaz mallarının haczi, yürütülen takipler hariç olmak üzere içinde bulunulan eğitim ve öğretim yılı sonunda yapılacak.

* Kamu kurum ve kuruluşlarının merkez teşkilatlarına ait kadrolarındaki müfettiş, denetçi ve uzman personel, YÖK’ün talebi üzerine Yükseköğretim Denetleme Kurulu’nda, 2 yıla kadar görevlendirilebilecek.

* YÖK, gözetim ve denetim görevi kapsamında, vakıf yükseköğretim kurumlarının ilişkili kişiler ile yaptıkları mal veya hizmet alım ya da satımlarına veya parasal hareketlere ilişkin olarak bu kişilerden bilgi ve belge isteyebilecek ya da inceleme talep edebilecek.

* İlişkili kişi, kurucu vakıf ve vakıf yükseköğretim kurumlarının mütevelli heyet üyeleri ve yöneticilerinin ilgili bulunduğu gerçek kişi veya kurum ile idaresi, denetimi veya sermayesi bakımından doğrudan veya dolaylı olarak bağlı olduğu ya da nüfuzu altında bulundurduğu gerçek kişi veya kurumları ifade edecek.

* Mütevelli heyet üyeleri ve yöneticilerin eşleri, mütevelli heyet üyeleri ve yöneticilerin veya eşlerinin üstsoy ve altsoyu ile üçüncü derece dahil yansoy hısımları ve kayın hısımları da ilişkili kişi sayılacak.

* YÖK, vakıf üniversitelerinin yurt dışı mali ve finansal ilişkilerinin denetimini, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından talep edebilecek.

* Vakıf üniversitelerinin satım, kiralama, mal ve hizmet alımları ile yapım işlerinde uyacakları usul ve esaslar, YÖK tarafından çıkarılan yönetmelikle belirlenecek.

* YÖK’te ihtiyaç duyulan uzman personel, 3 yıllık süre zarfında diğer kurumlardan Yükseköğretim Kurulu uzmanı olarak atanabilecek. Atanacakların sayısı, Yükseköğretim Kurulu uzmanı kadro sayısının yüzde 20’sini geçemeyecek.

* İlahiyat önlisans programından mezun olanlara ilahiyat fakültesi ve aynı programı uygulayan fakültelerde eşdeğer alanlarda lisans tamamlama eğitimi yaptırılacak. Bu eğitimin usul ve esasları ile her yıl tahsis edilecek kontenjanlar YÖK tarafından belirlenecek.

* Uludağ Üniversitesinin adı “Bursa Uludağ Üniversitesi”, Cumhuriyet Üniversitesinin adı “Sivas Cumhuriyet Üniversitesi”, Adnan Menderes Üniversitesinin adı “Aydın Adnan Menderes Üniversitesi”, Abant İzzet Baysal Üniversitesinin adı “Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi”, Mustafa Kemal Üniversitesi’nin adı “Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi”, Dumlupınar Üniversitesinin adı “Kütahya Dumlupınar Üniversitesi”, Gaziosmanpaşa Üniversitesinin adı “Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi”, Okan Üniversitesinin adı “İstanbul Okan Üniversitesi”, Namık Kemal Üniversitesinin adı “Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi”, Ahi Evran Üniversitesinin adı “Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi”, Mehmet Akif Üniversitesinin adı “Burdur Mehmet Akif Üniversitesi”, Erzincan Üniversitesinin adı “Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi” ve Bozok Üniversitesinin adı “Yozgat Bozok Üniversitesi” olarak değiştirilecek.

 

(Bianet, Gazete Sol)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.