Doğa MücadelesiManşet

Kamilet Vadisi’ndeki HES’in lisansı iptal edildi

0

Artvin’in Arhavi İlçesi’nde bulunan dünyanın önemli doğal yaşamı koruma alanları arasında gösterilen Kamilet Vadisi’nde doğa savunucuları HES projelerine karşı bir zafer daha kazandı.

17

Gazete Vatan’dan İlker Akgüngör’ün haberine göre Eyner Enerji üretim A.Ş. tarafından yapılmak istenen Taşlıkaya HES projesine karşı Arhavi Doğa Koruma Platformu (ADOKOP) öncülüğünde, uzun bir süredir hukuk mücadelesi veren Arhavi’deki tüm sivil toplum örgütleri, Kamilet Vadisi’nde HES yapılmasına karşı çıkarak ‘Yeşil Birlik’ olarak adlandırılan örnek bir koalisyon oluşturdu. Ancak bu koalisyonun içinden ayrılan bazı belediye meclis üyeleri firmanın sunduğu imar planını onaylayınca inşaat yeniden başladı. Bunun üzerine ADOKOP üyeleri onaylanan imar planlarının ÇED Raporu ile uyuşmadığı gerekçesi ile tekrar iptal davası açtı. Rize İdare Mahkemesi Taşlıkaya HES’e ait imar planını iptal etti.

Yapımcı firmanın bu süreçte maddi sıkıntılar içine girdiği iddia edildi. Şirket yeni bir imar planı için çaba göstermedi. Bunun üzerine Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) geçtiğimiz günlerde proje inşaatı için verilen toplam altı yıllık süre dolduğu gerekçesi ile Taşlıkaya Regülâtörü ve HES Projesi’nin lisansını iptal etti. Kamilet Vadisi’nde ilk kez bir HES lisansı iptal edilirken, karar bölge halkı tarafından sevinçle karşılandı.

(Gazete Vatan)

You may also like

Comments

Comments are closed.