Günün ManşetiManşetTürkiyeUncategorized

Kaftancıoğlu’na beş ayrı suçtan 9 yıl 8 ay hapis cezası

0

Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek açılan davada, karar duruşması için bugün hakim karşısına çıkan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu beş ayrı suçtan, ertelemesiz olarak 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. Karara ilişkin ‘hükmün açıklamasının geri bırakılması’ da uygulanmadı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun altı yıl önce sosyal medyadan yaptığı paylaşımlar nedeniyle yargılandığı davanın üçüncü duruşması Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.  Mahkeme, Kaftancıoğlu’na beş ayrı şuçtan 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası verdi. Kaftancıoğlu’na örgüt propogandasından 1 yıl 6 ay, kamu görevlisine alenen hakaretten 1 yıl 6 ay 20 gün, Cumhurbaşkanına hakaretten 1 yıl 16 ay, Türkiye Cumhuriyeti’ni alenen aşağılamaktan 1 yıl 8 ay, halkı kin ve düşmanlığa tahrikten 2 yıl 8 ay hapis cezası verildi. Cezalara erteleme ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması uygulanmadı.

Duruşma öncesinde adliye önüne gelen CHP’nin 80 il başkanı ortak açıklama yaptı. Açıklamada “Soruşturmanın başlatılmasından iddianamenin hazırlanmasına kadar baştan sona siyasi bir davadır. Cumhuriyet Halk Partisi üzerinden toplumsal muhalefete gözdağı verilmek için açılan bu dava, ifade özgürlüğüne ve demokrasiye karşı açıkça bir darbedir” denildi.

İmamoğlu’ndan destek

Bugünkü duruşmaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu‘nun da aralarında olduğu çok sayıda kişi Kaftancıoğlu’na destek vermek için adliyeye geldi. Bugün görülen duruşmada Kaftancıoğlu’nun 18 Temmuz’da görülen ikinci duruşma öncesinde okuduğu şiir de dosyaya dahil edildi.

Kaftancıoğlu ikinci duruşma öncesinde Nazım Hikmet’in şu şiirini okumuştu:

“Sen bu kavgada

bir nokta bile değil,

bir küçük, eğri virgül,

bir zavallı vesilesin.

Ben, kızabilir miyim sana?

Sen de bilirsin ki, benim adetim değildir bir posta tatarına,

bir emir kuluna sövmek,

efendisine kızıp uşağını dövmek”

Duruşma öncesinde adliye önüne gelen CHP’nin 80 il başkanı ortak açıklama yaptı.

Erdoğan’ın avukatı üst sınırdan cezalandırılmasını istedi

Duruşmanın başlamasıyla katılan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın vekili Ferah Yıldız, mütalaaya katıldıklarını belirterek, Kaftancıoğlu’nun duruşmadaki hal ve hareketlerinden ötürü iyi hal indirimi uygulanmamasını ve en üst sınırdan ceza verilmesini talep etti.

Kaftancıoğlu: Hakikat hepimizi özgürleştirecek

Kaftancıoğlu ise şöyle konuştu: “Cumhurbaşkanına hakaret etmedim, etmem. Kim ne derse desin Mustafa Kemal Atatürk’ün oturduğu koltuğa saygısızlık etmek kimsenin hakkı ve haddi değildir. İl başkanı olarak devleti alenen ya da perdeli olarak aşağılamam düşünülemez. Terör örgütü propagandası yapmadım, yapmam. TV programında terör örgütü propagandası yaptıysam incelenir ama yok.“Hakikati ortaya çıkarmak için benden çok sizin sorumluluğunuz var. Söylediklerimi teşvik ve tahrik olarak algılamak insanları kine sürüklemektir. Cumhurbaşkanına hakaret; kimi zaman bağlarından koparılarak, kimi zaman da söylediklerimin suç olarak algılanması iddia makamı tarafından ifade edilerek gerçeklerden uzaklaşılmıştır.

“27 yıl bile cezalandırılacak olsam hakikati söylerim. Sizler de hakikati arayın, ona yaklaştığınızda özgürleştiğinizi hissedeceksiniz. Bu hakikat hepimizi özgürleştirecek. Emin olduğun en temel gerçek özgürlüğü ve yaşamayı bağımsız olarak savunmaktır.”

Avukatlar: Siyasi kişiliğinden dolayı yargılanıyor

Kaftancıoğlu savunmasını bitirmesinin ardından avukatları söz aldı.  Kaftancıoğlu’nun siyasi kişiliğinden dolayı hukuki olmayan siyasi bir yargılama yapıldığını dile getiren avukatlar, hukuksuz bir soruşturma süreci yapıldığını söyledi ve tweet’lerin paylaşıldığı dönemin koşullarının ve bağlamlarının araştırılmasını talep etti.

Müveklillerinin sosyal medya paylaşımlarının ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu belirten avukatlar söyle devam etti: “15 Temmuz ile alakalı atılan tweetin köprü üzerinde öldürülen askerle alakalı olduğu aşikardır.“Müvekkilimizin halkı kin ve suça teşvik ettiğine yönelik yeterli kanıt bulunmamaktadır. İddianame hukuken sakattır. Mevcut iddianameyle yargılamanın yapılması hukuka aykırıdır. Müvekkilimizin yargılanmasına ve şüpheli ilan edilmesine sebep veren rapor tamamen hukuka aykırı delillerle hazırlanmıştır.”

Verilen beş dakikalık aranın ardından devam eden duruşmada mahkeme heyeti ilgili televizyon kanalının görüntülerinin incelenmesi talebini reddetti.

‘Bu dava hak ihlalleri içeriyor’

Aradan sonra savunmasına devam eden Kaftancıoğlu’nun avukatı şunları söyledi: “Anlayışların cezalandırılmasına yönelik bir hukuk oluşturuyorsunuz. Hukuk yoluyla bir vatandaşı düşman sayarak tehlikenin tehlikesi pozisyonu yaratıp yargılamaya çalışıyorsunuz. Hukukun üstünlüğü bu tarz uygulamaları reddeder. Usül olarak bu süreç müvekkilimizin başarısına karşı bir cezalandırma davasıdır. “Devlet ne yazık ki kendisine muhalif olan siyasi aktörleri bu şekilde susturma yoluna gitmektedir. Müvekkilimizin sosyal medya paylaşıma karşı açılan bu dava tamamen hak ihlalleri içermektedir. Tüm savunmalarımız göz önüne alınarak müvekkilimizin beratının talebini istiyoruz.”

Kaftancıoğlu: O kaybetti biz kazandık

Avukatların savunmasının ardından Mahkeme Başkanı Kaftancıoğlu’na son sözünü sordu. Kaftancıoğlu, “Karar ne olursa olsun düşücelerimden ve söylediklerimden vazgeçmeyeceğim çünkü biz mevsimi başladı. O kaybetti biz kazandık. Asla son sözüm olmayacak. O kaybetti, biz kazandık, 80 milyon kazandı” dedi.

Kararın açıklanması için duruşmaya 15.25’e kadar ara verildi. Aranın ardından mahkeme, Kaftancıoğlu’na beş suçtan 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası verdi. Cezalara erteleme ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması uygulanmadı. Kaftancıoğlu’nun İstinaf Mahkemesi’ne gideceği belirtildi.

 

 

You may also like

Comments

Comments are closed.