ManşetYerel

Kadir Topbaş: Şemsi Ahmet Paşa Camii’nde çatlak falan yok

0

İBB Başkanı Kadir Topbaş, Üsküdar’daki Şemsi Ahmet Paşa Camisi’ndeki çatlakların kazıklar nedeniyle olmadığını, çatlakların eski olduğunu söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, belediye personeli ve vatandaşlarla bayramlaştı. Bayramlaşma töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Topbaş, Üsküdar’da bulunan ve Mimar Sinan’ın inşa ettiği Şemsi Ahmet Paşa camisinin avlu duvarlarında meydana gelen çatlaklara ilişkin açıklamada bulundu.

“Bahçe duvarlarında daha önce olan çatlaklar var”

Şemsi Ahmet Paşa camisinin İstanbul’daki güzel eserlerden biri olduğunu söyleyen Topbaş, “Üsküdar sahilinden Harem’e doğru sahil boyunca yürüme bandını genişletmek ve orada yaşanan yoğunluğun rahat bir hale getirilmesi açısından İBB Projeler Daire Başkanlığı tarafından bir çalışma yapıldı. Bu çalışma Koruma Kurulu tarafından da onaylanmış, proje haline getirilmiş. Denize bir miktar kazıklar çakılmak suretiyle Şemsi Paşa Cami’nin önüne sirayet eden bir noktada yol genişletilmesi düşünülmüş. Şemsi Paşa Camii’nin içerisinde çatlak falan yok. Bahçe duvarlarında daha önce var olan çatlaklar var. Onların hepsi fotoğraflarla, belgelerle, raporlarla tespitli. Bu kazık çakma ile etkilenme değil” dedi.

“Bizzat ben kaleme alarak düzenleme yaptım”

Kazıklama işleminin kısmen yapılmış olmasına rağmen projenin bu kısmının iptal edildiğini, diğer kısımların ise devam edeceğini belirten Topbaş, “Kazıklar kısmen çakılmış olmasına rağmen Şemsi Paşa caminin önüne dolgu yapılmadan, diğer taraflar devam edecek. Ön bölümü bizzat ben kendim kaleme alarak düzenleme yaptım. Şu an kısmen çakılmış olan kazıkların cami önündekilerin kesilmek suretiyle orası dolgu yapılmayacak, orasını pas geçeceğiz. Kazıklar sökülmeyecek, kesilecek, sökme işlemi esnasında sıkıntı yaşanabilir. Yürüyüş bandı olacak ama diğer taraflardaki uygulama devam edecek. Önemli eserler, dikkat etmemiz, hassasiyet göstermemiz gerekiyor. Mesai arkadaşlarıma bu konuda daha hassas davranmalarını özellikle ifade ettim” diye konuştu.

Mimarlar Odası: Külliyede ciddi hasar oluştu

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ise avlu duvarlarında çatlaklar oluşan Cami için açıklama yapmıştı. Üsküdar Meydan ve sahil yolu projesi ile ilgili olarak 6 ay önce uyarıda bulunduklarını belirten Mimarlar Odası yetkilileri, Şemsi Paşa Külliyesi’ne zarar veren sorumlular hakkında gerekli işlemlerin derhal başlatılmasını istemişti.

Mimar Sinan’ın eseri

Şemsi Paşa Camii diğer adıyla “Kuşkonmaz Camii”, Üsküdar’da Şemsi Paşa Caddesinde yer alıyor. Üsküdar sahilinin hemen kıyısında yer alan camii, 1580 yılında Şemsi Ahmet Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırıldı.

“Akıllarına yeme içme geliyor”

Tarihçi Prof. İlber Ortaylı da, Şemsi Ahmet Paşa Camii’ndeki çatlaklara ve önünde yapılan kazık çakma işlemine değinerek, “Güzel bir yer görünce akıllarına yeme içmek geliyor.” diyerek tepki göstermişti.

(Evrensel, Yeşil Gazete)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.