KadınManşetTürkiye

Kadınlar, ‘Şiddeti tolere etmiyoruz’ ve ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’ demek için sokaktaydı

0

Türkiye’nin bazı şehrinde kadınlar, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık‘ın kadına karşı şiddetin artışının tolere edilebilir düzeyde olduğuna dair skandal açıklamasına cevap vermek ve İstanbul Sözleşmesi‘nden vazgeçmediklerini haykırmak için bir araya geldi.

İllerde yapılan basın açıklamalarında, şiddetin tolere edilmeyeceğine vurgu yapılırken, İstanbul Sözleşmesi’nin önemine de sık sık vurgu yapıldı.

Bursa Kadın Platformu: ‘Bakan, kadınlardan özür dilemeli’

Bursa Kadın Platformu‘nun çağrısıyla Bursa Fomara Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar hem erkek şiddetine hem de Bakan Yanık’ın sözlerine ilişkin bir basın açıklaması yaptı.

Bursa Kadın Platformu adına basın açıklamasını Emek Saymaz okudu. Saymaz, Bakan’ın kadınlardan özür dilemesi gerektiğini ve derhal istifa etmesi gerektiğini kaydetti:

Kadına yönelik şiddeti münferit ve meşru gören anlayışınıza ve kadın düşmanı politikalara biz kadınların tahammülü kalmadı! Yaptığınız açıklamaları savunmak yerine, kadınlardan özür dilemeli ve derhal istifa etmelisiniz!”

Kadınlar, erkek şiddetinin son bulması için etkin politikaların yürütülmesi gerektiğini kaydetti ve İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceklerini haykırdı.

‘Susmuyoruz, Korkmuyoruz, İtaat Etmiyoruz’

Antalya‘da da kadınlar Antalya Kadın Platformu‘nun çağrısıyla Attalos Heykeli önünde bir araya geldiler.

Basın açıklamasında İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlükten kaldırılamayacağı ifade edilirken, açıklamada sözleşmede kamuya lanse edilen yanlış bilgilerle birlikte doğru maddeler de okundu.

Bir türlü çıkarılamayan hayvan hakları yasasına da değinilen açıklamada, bir an önce çıkarılması talep edilerek, cinsiyetçiliğin ve türcülüğün aynı mantığın ürünü olduğu kaydedildi.

Eylemde hukukçuların, uluslararası bir sözleşmeden Cumhurbaşkanı kararıyla çekilmenin mümkün olmadığını belirttikleri kaydedildi. Eylem, şu sözlerle bitirildi:

İstanbul sözleşmesi hala yürürlükte ve buradan bir kez daha ilan ediyoruz ki alanları hıncahınç dolduran, birbirlerinin elini bırakmayan biz kadınlar, ne şimdi ne de 1 Temmuz’dan sonra İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz. Bu kadar yasaklama varken sokağa çıkmanın çok anlamlı olduğunu belirterek, son cümlemiz açıklama sırasında en çok atılan şu slogan olsun! Susmuyoruz, Korkmuyoruz, İtaat Etmiyoruz!”

‘Kadına yaklaşım bir kez daha gözler önüne serildi’

Eskişehir’de kadınlar, Eskişehir Demokratik Kadın Platformu‘nun çağrısıyla Aile ve Sosyal Politikalar Eskişehir İl Müdürlüğü önünde bir araya geldi.

Eylemde Bakan Derya Yanık protesto edildi.

Basın açıklamasını, Eğitim Sen Eskişehir Şube Kadın Sekreteri Özge Akgül Ayaz okudu. Basın açıklamasında, şu açıklamalara yer verildi:

Kadınların hakları, eşitlik ve özgürlüğü için politika üretmesi beklenen ancak ne yazık ki isminde bile kadının adının olmadığı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı’nın yaptığı bu açıklama iktidarın kadına yaklaşımını da bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Aynı iktidarın bir başka temsilcisi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun girdiği yolsuzluk, uyuşturucu, mafya-çete üçgeni içerisinde karşı karşıya geldiği Sedat Peker’e cevaben kadını aşağılayan ifadeleri de yine aynı kadın düşmanı politikalarının bir başka görüntüsüdür. Bu kadın düşmanı politikaların ve saldırıların yarattığı sonuç, daha fazla kadının şiddete uğraması, öldürülmesi, daha çok çocuğun istismar edilmesidir.”

Ayaz, Eskişehirli Kadınlar olarak, kadına yönelik şiddetteki artışı tolere edilebilir olarak gören zihniyete karşı, İstanbul Sözleşmesi’nden, haklarından, hayatlarından, eşit ve özgür yaşam mücadelesinden vazgeçmeyeceklerini ifade etti.

More in Kadın

You may also like

Comments

Comments are closed.