KadınManşet

Kadına yönelik şiddetin simgelerinden Özgecan Aslan’ın hayatı sinemaya taşındı

0

Mersin’in Tarsus ilçesinde okuldan çıktıktan sonra evine gitmek için bindiği minibüste öldürülen ve kadına yönelik şiddetin simgesi haline gelen Özgecan Aslan’ın hikâyesi ‘Faint Sound’ filmiyle beyaz perdeye geliyor. Yönetmen Chris Surnames’in erkek şiddetiyle öldürülen 4 kadının hayatını konu aldığı film Aralık ayında vizyona girecek. Filmde Türkiye’den Özgecan Aslan’ın hikayesi de yer alıyor.

Boston Üniversitesi’nde eğitim gören Chris Surnames, akademik tezi ve festivaller için hazırladığı belgesel filmin çekimlerini tamamladı. Surnames, ‘Faint Sound’ isimli filmde Almanya, Rusya, Türkiye ve İngiltere’de erkekler tarafından öldürülen 4 kadının hayatına odaklanıyor.

Özgecan Aslan’ın hikâyesi

Filmde Türkiye’den, Mersin’in Tarsus ilçesinde 11 Şubat 2015 tarihinde bindiği minibüsün şoförü Suphi Altındöken’in cinsel saldırısına direndiği için öldürülen Özgecan Aslan’ın yaşamına yer veriliyor. Filmin oyuncu kadrosunda; Erkan Can, Maral Büyüksaraç, Aslı Öngören ve belgesele sesiyle eşlik edecek olan Hatice Aslan yer alıyor.  Yönetmen, filmin gelirini çocuklara şiddetten uzak bir dünya amacıyla bireysel silahsızlanma için çalışmalar yapan Umut Vakfı’na bağışlayacak.

More in Kadın

You may also like

Comments

Comments are closed.