TürkiyeKadınManşetSağlık

Kadına ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti kapsayan ‘Acil yargı paketi’ Meclis’te

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın geçen gün açıkladığı kadına şiddetle mücadelede yeni reformlar içeren ve “sağlıkçılara yönelik şiddet” düzenlemesini de kapsayan “acil yargı paketi” Meclis’e sunuldu.

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan ile Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam‘ın kamuoyuna açıklamasının ardından Meclis’e sunulan pakette şu düzenlemelere yer verildi:

Israrlı takip ‘müstakil suç’ olarak tanımlanacak

  • Düzenlemeyle, takdiri indirim nedenleri belli konularla sınırlandırılıyor  Failin pişmanlık içermeyen davranışları, takdiri indirim nedeni olarak kabul edilmeyecek. Failin salt indirim almaya yönelik (kılık ve kıyafetine özen göstermesi, takım elbise giymesi, kravat takması vb.) duruşmadaki şekli tutum ve davranışları, takdiri indirim nedeni olarak dikkate alınmayacak. Takdiri indirim uygulanması halinde ise gerekçeleri kararda mutlaka gösterilecek.
  • Kadına karşı şiddetle daha etkin mücadele edilebilmesi ve caydırıcılığın sağlanabilmesi amacıyla, kasten öldürmede ceza müebbet iken ağırlaştırılmış müebbet hapse, kasten yaralamada cezanın alt sınırı 4 aydan 6 ay hapse çıkarılıyor. Tehditte, cezanın alt sınırı 6 aydan, 9 ay hapse, işkencede cezanın alt sınırı 3 yıldan 5 yıl hapse, eziyette cezanın alt sınırı 2 yıldan 2 yıl 6 ay hapse çıkarılıyor.
  • Israrlı takip fiilleri, Türk Ceza Kanunu’nda ilk kez müstakil suç olarak tanımlanacak. Fiziken ya da haberleşme ve iletişim araçlarını kullanarak bir kişi üzerinde ciddi huzursuzluk yaratan, güvenlik endişelerine yol açanlar hapis cezası ile cezalandırılacak. Suçun temel cezası, 6 aydan 2 yıla kadar hapis olarak belirlenecek.
  • Israrlı takip suçunun; çocuğa ya da ayrılık kararı verilen veya boşanılan eşe karşı işlenmesi, mağdurun okulunu, işyerini, konutunu değiştirmesine ya da okulunu veya işini bırakmasına neden olması durumunda ceza 1 yıldan 3 yıla kadar hapis olarak belirlenecek.
  • Kadına karşı işlenen kasten yaralama suçu, tutuklama nedeni varsayılan katalog suçlar arasına alınacak.
  • Vekili bulunmayan şiddet mağduru kadınlara istemleri halinde, baro tarafından ücretsiz olarak avukat görevlendirilmesi sağlanacak.

Sağlık çalışanları 14-15 Mart’ta çalışma koşullarının düzeltilmesi ve saldırılara karşı yasal düzenleme yapılması için iki günlük eylem gerçekleştirmişti. 

Sağlık çalışanları hakkında soruşturma izne bağlanacak

  • Sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personele karşı görevleri sırasında ya da görevleri dolayısıyla işlenen kasten yaralama suçu da Ceza Muhakemesi Kanunu kapsamında katalog suçlara dahil edilerek, uygulayıcı hakim ve savcılar bakımından görünür hale getirilecek.
  • Düzenlemeyle,  hekimlerin tedavi uygulamaları sonrası karşılaştıkları “malpraktis davalarına” karşı gerekli yasal güvence ve destekler sağlanacak. Sağlık çalışanları hakkında, soruşturma yapılabilmesi Sağlık Bakanlığı bünyesinde kurulan Mesleki Sorumluluk Kurulu’nun iznine bağlanacak.
  • Sağlık çalışanlarının yaptıkları muayene, teşhis ve tedaviye ilişkin tıbbi işlem ve uygulamalarından kaynaklı zararların tazmini için açılan davalar sonucunda Devlet tarafından ödenen tazminatın ilgilisine rücusu bakımından Mesleki Sorumluluk Kurulu’na yetki verilecek. Bu kurulun yapacağı değerlendirme sonucunda rücusuna karar verilen miktar bakımından ilgili sağlık çalışanına dönülmesi sağlanacak.

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.