Doğa MücadelesiEditörün SeçtikleriManşetYerel

Kadın Azmağı’ndaki yapılaşmalarla ilgili suç duyurusu: Sonuna kadar takipçisi olacağız

0

Muğla‘nın Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi içindeki, Orfoz Restoran ile Behçet Büfe arasındaki Azmak kıyısına geçtiğimiz hafta ağaçların kesilmesi ve kıyaya dolgu yapılması üzerine Gökova Ekolojik Yaşam Derneği, konuyla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı‘na suç duyurusunda bulundu.

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Gökova Meclisi de CİMER üzerinden suç duyurusunda bulunmak üzere bir kampanya başlattı.

Azmak Kıyı Kenar Çizgisinin de içinde kalan ve kamuya ait olan söz konusu alanın, etrafı şeritlerle işaretlenerek üzerine “Özel Mülk” tabelası da çakılmıştı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü‘ne dilekçe verdiklerini dile getiren Gökova Ekolojik Yaşam Derneği‘nden Serdar Denktaş, bölgenin eski haline getirilmesi ve sorumlularla ilgili yasal işlemlerin yapılması için, kamu davasının açılmasını talep eden bir suç duyurusunda bulunduklarını kaydetti.

‘Talanla karşı karşıya bırakıldı’

MUÇEP Gökova Meclisi’nin çağrısı ile cumartesi günü Akyaka’da Kadın Azmağı’nda ekolojik yapının tahrip edilmesi protesto edildi ve bir basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasında, bölgenin yapılaşmaya nasıl açıldığı da anlatıldı:

Yıllardır Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi içinde 1. Derece Doğal Sit Alanı statüsünde olan Azmak ve Akyaka gibi birçok koruma alanı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın koruma statülerini düşürmesi ya da tamamen kaldırması sonucunda talan ile karşı karşıya bırakıldı.

Bu talan da kocaman bir yalan kılıfına sokularak yapıldı. Bakanlık koruma statülerinin kaldırmasını bir gayrimenkul şirketine ihale ederek hazırlattığı ve dört yıldır devlet sırrı gibi kamuoyundan gizlediği sözde Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporuna dayandırdı. Bu rapor nihayet elimize geçtiğinde yapılan çalışmanın bilimsellik ve ekolojik temelden yoksun, tamamen rant temelli koca bir aldatmaca olduğunu anladık.”

‘Hukuksuzluklara engel olunmuyor’

Basın açıklamasında, restoran ve otel işletmelerinin Kıyı Kanunu’na aykırı olarak elde ettikleri alanların daha da genişletilmesi için, Azmak’ın kıyısının doldurulduğundan da bahsedildi:

Şimdi skandal niteliğindeki bu rapora sırtına dayayan sermaye ve devlet güçlerinin Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi’ne karşı büyük bir talan girişimini başlattığını anlıyoruz.

Geçtiğimiz yıl Eylül ayında askıya çıkarılan Akyaka İmar Planı Revizyonu ile talan girişimi resmiyet kazandı. Bu planın yürütmesinin durdurulması ve iptal edilmesi için açtığımız dava sürerken fiili saldırılar da hız kazandı. Restoran ve otel işletmeleri Kıyı Kanununa aykırı olarak işgal ettikleri alanları daha da genişletmek için gözbebeğimiz Azmağın kıyısını dolduruyorlar, ağaçları, sazlıkları kesiyorlar ekosisteme zarar veriyorlar, kamusal alanları özel kullanımlarına geçiriyorlar.

Bütün bunlar Özel Çevre Koruma Hükümlerine, Kıyı ve İmar Kanuna göre suç niteliğindeki eylemlerdir. Devletin ilgili kurumları ise bu hukuksuzluklara engel olmuyorlar, adeta yol veriyorlar.”

Açıklamada, ayrıca Muğla Valiliği, Ula Kaymakamlığı, Ula Belediyesi‘ne bölgeyi tahrip eden bu tür uygulamalara izin verilmemesi çağrısı yapıldı.

‘Konunun takipçisi olacağız’

Serdar Denktaş, Azmak kenarında daha önce de yapılmak istenen bir otelle ilgili dava açıldığını ve otel sahibine hapis cezası verildiğini hatırlatarak, konunun sonuna kadar takipçisi olacaklarını duyurdu:

Azmak kenarında Elif Hanım Otel ile ilgili de benzer bir dava açmıştık ve o davanın sonunda otel sahibiyle ilgili üç yıl dokuz ay hapis cezası çıkmıştı.

Bu da aslında çok benzer bir doğa tahribatı. Sadece Orfoz restoran değil, Azmak kıyı kenar çizgisi belirlendikten sonra geçen yıl imar planına işlendi.

Aslında bu yeni plana göre birçok restoran işletmesinin de benzer işgalleri olduğu artık ortada. Bunlarla ilgili de işlem yapılması gerekiyor. Tabii bunu belediyeden bekliyoruz her şeyden önce. Sivil toplum örgütleri olarak da takipçisi olacağız.”

‘Akyaka korunan bir yer olmaktan çıkar’

İmar planı revizyonunun kesinleşmesiyle ilgili davanın sürdüğünü söyleyen Denktaş, planın kesinleşmesi halinde Azmak’ın korunmasının artık mümkün olmayacağını dile getirdi:

Plan kesinleşirse Azmak’ın korunması mümkün olmayacak. Bir yat limanı yapılmış olacak. Otel alanları beş kat artırılmış olacak. Akyaka’nın mevcut problemlerine bu imar planı revizyonuyla mevcut sorunlara hiçbir çözüm getirilmiyorken, bir de sorunlar beş kat artmış olacak.

Akyaka artık korunan bir yer olmaktan çıkacak ve tamamen rant odaklı gelişmeye açılan bir yer olacak. “

You may also like

Comments

Comments are closed.