İklim KriziManşet

Kadıköy İklim Elçileri’nin düzenlediği “İklim İçin Ses Ver” etkinliği Eylül ayında başlıyor

0

Kadıköy İklim Elçileri, 12-14 Eylül’de San Francisco’da gerçekleşecek Küresel İklim Eylem Zirvesi öncesinde, iklim değişikliğine dikkat çekmek ve bu küresel soruna Kadıköy’den ‘ses vermek’ için Eylül ayında bir dizi etkinlik düzenliyor.

Türkiye’de aşırı hava olayları, seller, zamansız yağışlarla kendini gösteren küresel ısınma ve iklim değişikliğine yönelik farkındalık yaratmak için, ‘İklim İçin Ses Ver ‘ etkinlikleri 1 Eylül Cumartesi, Koşuyolu Parkı’nda Naomi Klein’ın “Bu Herşeyi Değiştirir” belgesel gösterimi ile başlayacak.

Naomi Klein’ın aynı adlı kitabından beyaz perdeye aktarılan, 211 günde, 9 ülke ve 5 kıtada çekilen “Bu Her Şeyi Değiştirir” belgeseli iklim değişikliğinin sonuçlarını ve çözüm yollarını gözler önüne serecek. Gösterimin ardından iklim forumu gerçekleştirilecek.

Küresel eyleme hazırlık

Kadıköy İklim Elçileri, 8 Eylül Cumartesi günü ise dünyanın dört bir yanında 73 ülkede 500’ün üzerinde gerçekleşecek “Rise for Climate / İklim için Ses Ver” küresel etkinlik gününe Kalamış Parkı’ndan katılacak. Yerel yönetimlerin iklim krizine karşı somut adımlar atmasının talep edileceği küresel etkinlik gününde,Kalamış Parkı’nda yetişkinlere ve çocuklara yönelik farklı atölyeler, perküsyon gösterileri ve katılımcılarla birlikte bir “ses verme” etkinliği gerçekleşecek. Etkinlikte küresel ısınma ile mücadelenin bireysel ölçekte en önemli sembolü bisikletliler de alana bisikletleriyle gelecek.

Kadıköy Belediyesi’nin desteği ile ilerliyor

İklim Elçileri, Kadıköy Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nün yürüttüğü AB projesi kapsamında verilen eğitimle bir araya geldi. Kadıköy Kent Konseyi ve ilgili sivil toplum örgütlerinin desteği ile sesini duyuran İklim Elçileri, eğitim, proje, iletişim konularında oluşturdukları gruplar ile çalışmalarını yürütmektedir. İklim Elçileri 12 – 14 Eylül’de San Francisco’da gerçekleşecek Küresel İklim Eylem Zirvesi hemen öncesinde yerel yönetimlere “bir an önce harekete geçin” diyecek.

 

(Yeşil Gazete)

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.