Türkiye

‘Joker’ utangaç ve zeki bir doktora öğrencisi…

0

Batman filminin galasında 12 kişiyi öldüren ve 58 kişiyi yaralayan James Holmes’un eylemi haftalardır planladığı ortaya çıktı. Saldırganın binlerce mermi depoladığı tespit edildi

ABD ‘nin Colorado eyaletindeki kanlı gece ile ilgili soruşturma sürüyor. Aurora Polis Şefi Daniel Oates, 24 yaşındaki eski tıp öğrencisi James Holmes’un, 22 Mayıs ve 6 Temmuz arasında silah dükkanlarından bir adet yarı otomatik saldırı tüfeği, bir adet 12 kalibrelik Remington marka av tüfeği ve iki adet 40 kalibrelik Glock marka tabanca satın aldığı, internet üzerinden de 6 binden fazla mermi temin ettiğinin belirlendiğini söyledi.  Oates, Holmes’un mermileri taşımak için çok sayıda şarjör de aldığını ve olay yerinde saldırı tüfeği için 100 mermi taşıyan birkaç şarjör bulunduğunu belirtti.

Havan mermileri ve bubi tuzakları

Holmes’un Colorado Tıp Fakültesi yakınlarındaki apartman dairesinde de kavanozlar dolusu kimyasal madde, metrelerce dikenli tel, çok sayıda cephanelik ve havan mermisi olması muhtemel bazı mermiler depoladığı belirlendi.

Öte yandan Holmes’un evini bubi tuzakları ile donattığı için henüz ayrıntılı bir arama yapılamadığı bildirildi.

Adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, Holmes’un dairesinde ev yapımı çok gelişmiş silahlar bulunduğunu ve bubi tuzaklarının eve girecek kişiyi öldürecek ya da ciddi bir biçimde yaralayacak şekilde yerleştirildiğini kaydetti.

Holmes’un evindeki tüm bubi tuzaklarının etkisiz hale getirilmesinin zaman alacağını belirten yetkililer, apartman dairesinde tüm binanın patlamasına yol açabilecek ısı yükseltici sıvıların da bulunduğunu söyledi.

Utangaç ve zeki bir doktora öğrencisi

Arapahoe Cezaevi’ne gönderilen Holmes’un Aurora’da Pazartesi sabahı yerel saatle 8.30’da mahkemeye çıkarılması bekleniyor.Holmes’un susma hakkını kullandığı ve avukat istediği bildirildi.

Silahlı saldırganı tanıyanlar, Holmes’u utangaç ve zeki biri olarak tanımladı. Verilen bilgiye göre, hemşire bir anne ile yazılım şirketinde yöneticilik yapan bir babanın oğlu olan Holmes, San Diego’da büyüdü.

Onur öğrencisi olduğu lisede futbol oynayan ve 2010 yılında California Üniversitesi’nden dereceyle mezun olan Holmes, burada nöro-bilimler alanında doktora yaptı. Ancak kısa bir süre önce doktoradan ayrıldığı belirlendi.

Holmes doktora programından ayrılmadan önce, “Psikiyatrik ve Nörolojik Hastalıkların Biyolojik Temelleri” dersinde mikro DNA göstergeleri üzerine sunum yaptı.

Okuldaki öğretmenleri ise, Holmes’un akademik başarısının en üst düzeyde olduğunu belirtti.

FBI ‘dan verilen bilgide; Facebook , MySpace , Twitter gibi hiçbir sosyal paylaşım sitesine katılmayan Holmes’un herhangi bir terörist grupla ilişkisinin olmadığı belirtildi.

Saçlarını kırmızıya boyayan ve kendisini tanıtmak için Batman filmindeki kötü karakterin adı olan “Joker”i kullanan Holmes’un, saldırı düzenlemek için neden bir sinema salonunu seçtiği henüz bilinmiyor.

Saldırıdan önce gaz maskesi, kurşun geçirmez kask, yelek ve bacak koruyucu giyen Holmes’un, boğazını ve kasık bölgesini korumak için de önlem aldığı belirlendi.

Radikal

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.