DünyaManşet

Johnson’ı kardeşi de terk etti

0

Başbakan Boris Johnson’ın kardeşi Jo Johnson bakanlık görevinden ve Muhafazakar Parti milletvekilliğinden istifa etti. Kardeş Johnson ‘Son haftalarda aile sadakati ile ulusal çıkarlar arasında sıkışıp kaldım. Bu çözümü olmayan bir gerilim’ dedi.

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson’ın önceki ay kurduğu hükümette devlet bakanlığı görevine getirdiği kardeşi Jo Johnson, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla hem bakanlık görevinden hem de Muhafazakar Parti milletvekilliğinden istifa ettiğini duyurdu.

​‘Çözümü olmayan gerilim’ ’

Sputnuk’in haberine göre, Brexit konusunda ağabeyinin izlediği katı tutumu paylaşmayan Jo Johnson, mesajında “Son haftalarda aile sadakati ile ulusal çıkarlar arasında sıkışıp kaldım. Bu çözümü olmayan bir gerilim. Milletvekili ve bakan olarak benim rolümü üstlenme sırası başkalarında” ifadesini kullandı. Ekonomi, Enerji ve Sanayi Stratejisi Bakanlığı’nda Devlet Bakanı ve Eğitim Bakanlığı’nda Üniversiteler ile Bilimden Sorumlu Bakan olarak iki görev verilen Jo Johnson’a, sadece üst düzey bakanların yer aldığı kabine toplantılarına da katılma hakkı tanınmıştı.

Anlaşmasız Brexit’e karşı kampanya yürütmüştü

Kardeş Johnson, Theresa May’in Brexit anlaşmasına karşı çıkarak kasımda da bakanlık görevinden istifa etmişti. Anlaşmasız Brexit’e karşı çıkan ve referandumda da ülkenin Avrupa Birliği üyesi kalması için kampanya yürüten Jo Johnson, istifa mesajında yeni referandum çağrısında bulunarak, “Brexit bir zamanlar verilen sözlerin uzağında bir gerçekliğe dönüştüğü için bu konuda son sözü halka bırakmak demokratik olacaktır” ifadesini kullanmıştı.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.