ManşetTürkiye

Japon yardım görevlisi Atsushi Miyazaki kurtarılamadı

0

Van’da meydana gelen Richter ölçeğine göre 5.6 büyüklüğündeki depremde yıkılan Bayram Oteli enkazı altından 13 saat sonra sağ olarak çıkarılan Japon kurtarma ekibinin doktoruna, 25 dakika kalp mesajı yapıldı. Tüm çabalara rağmen Atsushi Miyazaki kurtarılamadı.

Van’da 23 Ekim’de meydana gelen Richter ölçeğine göre 7.2 büyüklüğündeki depremin vurduğu Erciş İlçesi ve köylerinde arama-kurtarma görevi için gelen Japon Association for Aid and Relief (AAR) adlı yardım organizasyonunda görevli Yumeka Ota, Miyuki Konnai ve Atsushi Miyazaki’den, Yumeka Ota kısa süre önce ülkesine döndü. Çalışmalara bir süre daha devam etme kararı alan AAR ekibindeki Miyuki Konnai ve Atsushi Miyazaki Van’da Bayram Oteli’ne yerleşti.

Dün akşam meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki depreme, yıkılan otelde yakalan Japon ekibindeki Miyuki Konnai, yaklaşık 5.5 saat sonra açılan tünelle sağ çıkarıldı. Sürdürülen arama-kurtarma çalışmalarında 13 saat sonra Japon ekibindeki Atsushi Miyazaki’ye de ulaşıldı.

Çalışmalar sonunda ağır yaralı halde çıkarılan Atsushi Miyazaki’ye sağlık ekiplerce serum takıldı, yaklaşık 25 dakika kalp masajı yapıldı. Atsushi Miyazaki, daha sonra ambulansla Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesindeki sahra hastanesine kaldırıldı. Buradaki tedaviye olumsuz yanıt veren Atsushi Miyazaki tüm çabalara rağmen kurtarılamadı.

Miyazaki 41 yaşındaydı. Japonya’daki 9’luk depremden ve tsunamiden kurtuldu; Türkiye’de 5.6’lık depremle, sağlam raporu verilen otelde can verdi.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.