LGBTİ+ManşetTürkiye

İzmir’de transfobik nefret saldırıları: Genç LGBTİ+ Derneği sürecin takipçisi olacaklarını açıkladı

0

İzmir’de bir haftada gerçekleşen üç transfobik nefret saldırısı nedeniyle Genç LGBTİ+ Derneği yaşananlara dair açıklama yaptı ve sürecin takipçisi olacaklarını duyurdu.

20 Kasım cumartesi akşamı Alsancak’ta bir erkek bir saat arayla iki trans kadına saldırmış, kadınlar ağır yaralanmıştı. Bu olaydan bir hafta sonra da, 27 Kasım tarihinde Basmane Tren Garı önünde yaşanan saldırıda trans kadın Berrak öldürülmüştü.

‘Saldırıya maruz bırakılanlarla dayanışma içindeyiz’

Kaos GL‘de yer alan habere göre, saldırıda yaralanan kadınlarla görüşen Genç LGBTİ+ Derneği, konuyla ilgili yayımladığı açıklamasında her iki nefret saldırısına maruz bırakılanlarla dayanışma içerisinde oldukları gibi, hukuki süreç başta olmak üzere tüm süreci takip edeceklerini de ifade etti:

Basına ve kamuoyuna,

Üzgün, öfkeli ve kaygılıyız…

Geçtiğimiz haftadan bugüne, İzmir’de seks işçisi trans kadınlara yönelik olarak en az üç ayrı nefret saldırısı gerçekleşmiştir.

20 Kasım Cumartesi akşamı Alsancak’ta iki farklı sokakta tek fail tarafından 1 saat arayla gerçekleştirilen iki farklı saldırıda iki trans kadın ağır yaralanmıştır. Saldırıya maruz bırakılan kadınlardan birinin tedavisi yoğun bakımda sürerken diğeri tedavisinin ardından taburcu edilmiştir. Görgü tanıkları tarafından özel yapım bir suç aleti kullandığı ve saldırılarının ardından ‘bu tür saldırıların devam edeceği’ yönünde tehditler savurduğu aktarılan fail, olayın ardından yakalanarak gözaltına alınmış ve tutuklanmıştır.

Geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşen bu transfobik nefret saldırılarından yalnızca 1 hafta sonra, 27 Kasım Cumartesi günü, Basmane tren garı önünde iki trans kadın transfobik nefret saldırısına maruz bırakılmıştır. Bu saldırı sonucunda saldırıya uğrayanlardan biri yaralı olarak kurtulmuş ancak yanındaki arkadaşı Berrak ağır biçimde yaralanmış ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmiştir.

Berrak’ın kaybı için çok üzgün ve öfkeliyiz… Yakınlarına ve hepimize başsağlığı diliyoruz.

Saldırının failinin yakalanması için derhal etkin soruşturma yürütülmesini ve nefret saikiyle işlediği cinayet için en üst sınırdan ceza almasını talep ediyoruz!

1 trans kadının katledildiği ve 3 trans kadının ciddi şekilde yaralandığı; saldırıya şahit bırakılanlar ve tüm topluluğa yönelik olarak gerçekleştirilen bu transfobik nefret saldırılarının bağlantılı olup olmadığı aydınlatılmalı, failleri en kısa sürede bulunarak nefret saikiyle işlenen cinayet ve suçlar için en üst sınırdan ceza almalıdır!

Gerçekleşen her iki nefret saldırısına maruz bırakılanlarla her türlü dayanışma içerisinde olduğumuzu; hukuki süreç başta olmak üzere tüm sürecin takipçisi olduğumuzu duyururuz.”

More in LGBTİ+

You may also like

Comments

Comments are closed.