ManşetEğitimTürkiye

İÜ ve İÜ Cerrahpaşa akademisyenlerini polis engelledi, açıklama yürüyerek okundu

0
Fotoğraf: Barış Akademisyenleri

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa ve İstanbul Üniversitesi‘nden öğretim üyeleri Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak Melih Bulu‘nun atanmasına ve bunun üzerine başlayan protestolarda öğrencilerin gözaltına alınıp tutuklanmasına karşı bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Ancak polisin Beyazıt Meydanı’nda yapılmak istenen basın açıklamasına izin vermemesi nedeniyle akademisyenler açıklamayı yürüyerek gerçekleştirdi. Yapılan açıklamada “Akademik özgürlük ve üniversite özerkliği için anayasal haklarını kullanan herkesi destekliyoruz” denildi.

‘Bu müdahalelere yabancı değiliz’

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa ve İstanbul Üniversitesi’nden öğretim üyeleri olarak üniversitenin temel ilkelerine yönelik müdahalelere yabancı olmadıklarının belirtildiği açıklamada şu ifadeler yer aldı:

2015 yılında yapılan rektörlük seçiminde üniversitemizin iradesi yok sayılmış ve en yüksek oyu alan aday yerine daha düşük oy alan adayın ataması yapılmıştır. Bunun ardından 2018 yılında üniversitemiz bütünlüğü köklü tarihi ve kurumsal kimliği görmezden gelinerek ikiye bölünmüştür.

‘Öğrenciler serbest bırakılsın’

Üniversitelerin ana bileşenlerinin öğrenciler olduğu hatırlatılan açıklamada “Öğretim üyeleri olarak bizler, öğrencilerin demokratik ilke ve evrensel değerlere sahip çıkan, içinde yaşadığı topluma fayda sağlayan özgür bireyler olmaları için çaba sarf ederiz. Üniversitelerinin akademik ve idari özerkliği için barışçıl protesto hakkını kullanan öğrencilerimizin orantısız polis şiddetine maruz bırakılması, hem bu çabamıza gölge düşürmekte hem de gençlerin geleceğe ve memleketimize dair ümitlerini kurmaktadır” denildi.

Açıklamada bu süreçte anayasal haklarını kullanırken gözaltına alınan, tutuklanan ve konut hapsi ile cezalandırılan öğrencilerin serbest bırakılması talep edildi.

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.