KadınManşet

İsveç’te sadece kadınların girebildiği festival ‘ayrımcılık’tan suçlu bulundu

0

İsveç’te sadece kadınların girebildiği bir festival Ayrımcılık Ombudsman’ı (DO) tarafından ayrımcılıktan suçlu bulundu. Festivalden önce yapılan tanıtımlarda, belirli bir grubun etkinliğe gelmekten caydırıldığı vurgulanmıştı.

Etkinliğin organizatörleri ise Facebook sayfalarında yaptıkları açıklamada, “dünyayı değiştirdikleri için çok meşgul olduklarını ve yanıt vermeyeceklerini” söyledi.

Facebook paylaşımında “5 bin kadın, cinsiyetleri kadın ve erkek olarak belirlemeyenler ve trans bireylerin birkaç erkeğin tamamen aklını kaybetmesine neden olması üzücü. Festivalin başarısı tam olarak neye ihtiyacımız olduğunu gösteriyor. DO’nun kararı bu gerçeği değiştirmiyor.” denildi.

DO, yaz aylarında yapılan festivalin girişinde erkeklerin girmesinin aktif bir şekilde önlenmediğini kabul etti ve “girişte katılımcılara cinsiyet temelli bir ayrım yapılmadığı” belirtildi. Festivalin kısıtlamalarından kimsenin zarar görmemesi nedeniyle para cezası verilmeyeceği vurgulandı.


Festivali Emma Knyckare başlattı.

Festival, İsveç’in en büyük müzik festivali Bravalla’da bir önceki yıl yaşanan çok sayıda cinsel saldırı vakasına tepki olarak komedyen Emma Knyckare tarafından organize edilmişti.

.

(Sivil Sayfalar, BBC)

Kategori: Kadın

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.