Doğa MücadelesiManşet

Istrancalar’da yöre halkının hukuk zaferi: Altın madenine yargı dur dedi

0

Kırklareli’nde Valiliğin ormanlık alanda açılmak istenen altın madenine verdiği ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararını yargıya taşıyan yöre halkı davayı kazandı. Mahkeme valiliğin kararını hukuksuz bularak iptal etti. Davanın avukatı Bülent Kaçar, hukuka aykırı karar veren kamu kurum ve kuruluş yetkililerinin TCK’ya aykırı verdikleri karardan dolayı görevlerini kötüye kullanarak, suç işlediklerini öne sürdü. Bunun mahkeme kararıyla da ortada olduğunu belirten Kaçar, bu konuda gereğinin yapılacağını söyledi.

VALİLİK ALTIN MADENİ İÇİN ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR DEDİ

5 Istrancalar

Yusuf Yavuz’un haberine göre Kırklareli’nin merkeze bağlı köylerinden Dereköy’deki ormanlık alanda altın madeni açmak isteyen Yeni Anadolu Mineral Madencilik San. ve Tic. Ltd. Şti. adlı özel şirketin başvurusunu değerlendiren Kırklareli Valiliği, yaklaşık 15 hektarlık alanı kapsayan altın madeni işletmesi için ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verdi.

YÖRE HALKININ BİLGİLENDİRME PANELİNİN ARDINDAN DAVA

Valiliğin kararının ardından harekete geçen yöre halkı, meslek odaları ve sivil toplum örgütleri, altın madeninin bölgeye verebileceği zararları ele alan kapsamlı bir panel düzenledi. Panelin ardından ise aralarında köy muhtarlarının da bulunduğu 20 kişi altın madenine karşı dava açtı.

Yöre halkının açtığı davayı gören Edirne İdare Mahkemesi, geçtiğimiz Nisan ayında Kırklareli Valiliği’nin altın madenine yönelik verdiği ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararının yürütmesini durdurdu. Mahkeme’nin oybirliği ile aldığı kararda, mevzuata ve hukuka aykırı bulunan altın madeni projesinin inşaata ve faaliyete başlamasıyla telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracağına hükmedildi.

Edirne İdare Mahkemesi’nin kararına, Edirne Bölge İdare Mahkemesi’nde itiraz eden Kırklareli Valiliği’nin bu itirazı ise reddedildi. Edirne İdare Mahkemesi son olarak geçtiğimiz Ağustos ayında aldığı kararla altın madenine verilen ÇED Gerekli Değildir kararını hukuka uygun olmadığı gerekçesiyle tamamen iptal etti.

(Gazeteci Yazar Yusuf Yavuz.wordpress.com)

 

You may also like

Comments

Comments are closed.