ManşetTürkiye

İstanbul’un üç ilçesinde 100 sandık görevlisine soruşturma

0

Maltepe, Ataşehir ve Kadıköy ilçelerinde, yerel seçimde sandıklarda usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla gelen suç duyuruları kapsamında 32 ayrı soruşturma başlatıldı. AKP Genel Başkan Yardımcısı Yavuz da ‘şaşırmadık’ dedi, yeniden seçime gidilmesi durumunda adayların değişmeyeceğini kaydetti.

İstanbul’un Maltepe, Ataşehir ve Kadıköy ilçelerinde, 31 Mart yerel seçimleri sırasında sandık sayımlarında ve veri girişlerinde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla, 100 sandık görevlisi hakkında 32 ayrı soruşturma açıldı. Suç duyurularının bir kısmını AKP ve MHP, bir kısmını da sandık sayımlarında suç şüphesi olacak durumlar bulunduğu gerekçesiyle İlçe Seçim Kurulu Başkanlıkları yaptı.

Bu suç duyuruları üzerine Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı söz konusu iddiaları araştırmak amacıyla 32 ayrı soruşturma başlattı. Soruşturmalar kapsamında savcılık, ilgili ilçe seçim kurullarından usulsüzlük yapıldığı ileri sürülen sandıklarla ilgili oy sayım tutanakları ve çalışan görevlilerin kimlik bilgilerini istedi.

‘Şüpheli’ sıfatıyla ifadeye çağrıldılar

Bilgilerin ulaşmasının ardından savcılık, bu ilçelerde görev yapan sandık kurulu başkanı ve üyeleri ile sandık sayım sonuçlarının veri girişini yapan görevlilerden oluşan 100’ün üzerinde kişiyi “şüpheli” sıfatıyla ifadeye çağırdı. “Görevi kötüye kullanma” ve “Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un” ilgili maddelerince başlatılan soruşturma kapsamında, bu kişilerden 10’unun ifadesine başvuruldu.

Şüphelilere “daha önce bir seçimde görev alıp almadığı”, “seçim günü görev dağılımının nasıl gerçekleştirildiği”, “sandık sayımının nasıl yapıldığı”, “tutanaklara attıkları imzaların kendilerine ait olup olmadığı” şeklinde sorular yöneltildiği öğrenildi.

Ayrıca Maltepe İlçe Seçim Kurulu’nca ilçede görevlendirilen sandık başkanı ve üyeleriyle ilgili bir gazete haberine ilişkin de resen soruşturma başlatıldığı öğrenildi. Anadolu Örgütlü Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosunca yürütülen soruşturma kapsamında, bu kişilerin sandık başkanı ve üyesi olma şartları taşıyıp taşımadığının araştırıldığı belirtildi.

AKP’li Yavuz: Mesele çok daha derin

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz da soruşturma haberlerinin geldiği sırada yaptığı basın toplantısında İstanbul seçimlerine dair, “İki yıl öncesinden başlayarak tam bir organizasyon içerisinde sandık başında hile yapmaya dönük işlemlerin olduğunu çok net bir şekilde görüyoruz” dedi. Yavuz, savcılık soruşturmasıyla ilgili de “Şaşırmadık, biz de bir ekip kurarakKimlerle ilgili nasıl bir suç duyurusunda bulunulur’ konusuna bir süredir çalışıyoruz” diye konuştu.

Yavuz açıklamasında parti üyelerinin sandık başkanı olduğunu iddia etti; bankalardan sandık kurulu üyesi alma uygulamasının Seçim Yasası’ndan kaldırıldığını söyledi. Meselenin ‘çok daha derin’ olduğunu öne süren Yavuz, geçersiz oy sayısının da, aradaki farkın da çok daha fazla olduğunda ısrar etti. Yeniden seçim olması halinde AKP adaylarının değişip değişmeyeceği sorusuna Ali İhsan Yavuz, “Adaylar aynı olacak, seçmenler aynı olacak. İstifa ve ölüm olmadığı sürece aynı adaylarla seçime gidilir” yanıtını verdi.

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.