EkolojiManşet

İstanbul’un sivrisinek üreme haritası çıkarıldı

0

Dünyada ve Türkiye’de tehlikeli boyutlara ulaşan ve İstanbul‘da sayıları artan Asya Kaplan Sivrisineği‘ne karşı alınabilecek önlemler İstilacı Sivrisinekler Kongresi’nde ele alınıyor.

Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen kongrede İstanbul’un sivrisinek haritası açıklandı.

193 bin üreme alanı var

İBB Vektörlerle Mücadele Otomasyonu verilerine göre İstanbul’da tespit edilen 193 bin aktif sivrisinek üreme alanı var. En çok sivrisinek görülen ilçeler ise Beykoz, Sarıyer, Silivri Çatalca, Büyükçekmece, Şile ve Ümraniye ilçeleri.

En çok sivrisinek üremesine ev sahipliği yapan alanlar ise durgun sular, çiçek saksılarının altına konulan suluklar, atık araç lastikleri, mezarlarda bulunan kuş sulukları ve süs havuzları olarak sıralanıyor.

Fotoğraflar: DHA

‘Periyodik olarak takip ediliyor’

“İstilacı Sivrisinekler Kongresi”nde verileri paylaşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanı Uzman Doktor Önder Yüksel Eryiğit, “Bizim şu anda reel olarak tespit ettiğimiz kaynak sayısı yaklaşık 193 bin. Daha çok üreme kaynaklarımız kırsal diye tabir ettiğimiz, yani kendi alanında kırsalı olan ilçelerde üreme kaynakları daha çok fazla” dedi.

DHA’nın aktardığına göre Eryiğit, “Buralardaki üreme kaynakları yılın 12 ayı ve haftalık şekilde haftalık periyotlarla kontrol ediliyor. Eğer bu alanlarda larva görülürse biyolojik etkinlik testleri yapılmış ilaçlarla ilaçlama yapılmakta” bilgisini paylaştı.

Fotoğraf: Alper Korkmaz/ DHA

Alanların yüzde 80’i insan eliyle oluşturulmuş

Durgun su diye tabir edilen alanların hepsine üreme kaynağı denilebileceğini aktaran Eryiğit, “Maalesef bu üreme kaynağı olarak bahsettiğimiz alanların yüzde 80’ini insan eliyle oluşturulan alanlardır. Evimizdeki balkonumuzdaki çiçeklerin altındaki suluklar uygun sıcaklıkta üç günde, dört beş günde üreme kaynağı haline gelebilirler” dedi.

Eryiğit, “Bahçe içerisinde kontrol dışı bırakılmış süs havuzları, ikinci el lastikler, evin bahçesinde bırakılmış ikinci el lastikler. Yağmur sularıyla lastiklerin içerisinde kalan su birikintileri müthiş bir sivrisinek üreme alanı. Bu yüzden özellikle yaz aylarında sık periyotlarla maksimum beş günlük periyotlarla değiştirilmesi gerekir” ifadelerine yer verdi ve ikinci el lastiklerin depolanması ve saklanmasıyla ilgili yasal düzenleme yapılmasını gerektiğini belirtti.

Mezarlıklara dikkat çekti

İstanbul’da geniş bir alanı kaplayan mezarlıklara da dikkat çeken Eryiğit, “Mezarlıklarda kuşlar su içsin diye suluklar vardır. Yine uygun sıcaklıkta, uygun ortamda bu sulukların içerisindeki sular, durgun sular çok kısa süre içerisinde üreme kaynağı haline gelirler” dedi.

Eryiğit, “Biz oralara yönelik de çalışmalara geçen  yıl başladık. Ekiplerimiz belli periyotlarda oralarda larva üreyip üremediğini kontrol ediyorlar” bilgilerini paylaştı.

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.