Doğa MücadelesiManşet

İstanbul’da 2. baraj tehlikesi: Acarlar Longozu’nun su kaynaklarını da köreltecek

0

İstanbul’un su ihtiyacı için Karasu Ortaköy’den sonra Kaynarca-Kandıra yöresinde 13 köyü haritadan silecek ”Yırtmaçdere Barajı ve Malzeme Ocakları tesisleri”  için düğmeye basıldı. Üstelik bu baraj Acarlar Longozu’nun su kaynaklarını da köreltecek.

Söz konusu baraj, Kaynarca ve Kandıra topraklarını sulayan Yırtmaçdere ve Kemerdere üzerinde kurulacak.

Kaynarca’ya bağlı Kalburcu ve Yeniçam (Çeşek) köyleri ile Kandıra’ya bağlı 11 köyün haritadan silinmesine neden olacak. Verimli tarım arazileri sular altında kalacak, Acarlar longozunu besleyen iki önemli kaynak körelecek.

Kaynarca’nın verimli tarım arazileri yapılacak olan barajın malzeme ihtiyacı için kurulacak olan taş ocakları ile beton santrali de bölge için önemli tehdit oluşturuyor. Kaynarca Şeyhtımarı Köyü, Yakup Kalfalar ve Çelebiler mahallelerinde taş ocağı, kırma, eleme, yıkama ve hazır beton tesisleri kurulacak.

Mücadele kararı

Kaynarca ve Kandıra yöresinde verimli topraklarında baraj yapılmasına karşı yurttaşlar topluca bugün (19 Ekim) Kandıra Kaymaz Köyü Araman İlkokulu’nda yapılacak ÇED toplantısına, daha sonra da Kaynarca Belediyesi Toplantı Salonu’ndan ÇED toplantısına katılarak “ÇED toplantısı yapılamamıştır” tutanağı tutulmasını sağlayacaklar.

2 yıl önce de denendi

Kaynarca-Kandıra bölgesinde yapılmak istenilen baraj 2 yıl önce de gündeme gelmişti. Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak amacıyla yapımı planlanan Sungurlu Barajı için 23 Temmuz 2015’te Akçakoca Köyü’nde yapılması planlanan ÇED katılım toplantısına halk izin vermemişti.

Karasu’da ne olmuştu?

Karasu Ortaköy bölgesinde uygulamaya konulan Melen Barajı Projesi’yle 17 yerleşim merkezi sular altında kalmıştı. İstanbul’un 2040 yılına kadar su ihtiyacının karşılanmasını amaçlayan ve toplam 18 bin dekar alanda kurulan baraj nedeniyle 3 bin 162 aile evini ve arazilerini terk etmek zorunda kalmıştı.

 

(Bizim Sakarya)

You may also like

Comments

Comments are closed.