EğitimManşet

İstanbul Üniversitesi’nde KHK eylemine çağrı

0

Yayınlanan son kanun hükmünde kararnameyle (KHK) akademide gerçekleştirilen tasfiyeler ve üniversitelerdeki rektörlük seçimlerinin kaldırılmasına karşı 3 Kasım Perşembe gününe (Bugün) ‘Üniversiteler bizimdir’ sloganıyla çağrı yapıldı.

Çağrıyı, İstanbul Üniversitesi Demokratik Üniversite Girişimi, SES Aksaray Şubesi, Eğitim-Sen İstanbul 6 No’lu Üniversiteler Şubesi, İstanbul Tabip Odası ve Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği yaptı.

45

 

Bilhassa İstanbul Üniversitesi’nde son çıkarılan KHK’yla bir ‘muhalif avı’nın başlatıldığına dikkat çeken örgütler, “Av olmayacağız..! Rektör diye atayacağınız müdürlere üniversitelerimizi bırakmayacağız..! Senelerdir omuz omuza mücadele ettiğimiz arkadaşlarımızı -şimdilik- işlerinden ettiniz. Canımızı yaktınız. Üniversite özerkliğini ayaklar altına aldınız. Teslim olmayız..! Size yenilmeyiz..!” dedi.

İstanbul Üniversitesi’nin Beyazıt Kampüsü’nün girişine Perşembe günü saat 12:30’a çağrı yapan örgütler, herkesi işlerinden edilen arkadaşlarını uğurlamaya çağırdı.

Eyleme çağrının tam metni şöyle:

“29 Ekim’de yayınlanan KHK ile işlerine son verilen arkadaşlarımızı okullarında karşılamak için evlerimizden çıktığımız sabah saatlerinde, Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik operasyonun ilk haberleri düştü. İktidar bir ‘şok terapisi’ siyaseti uyguluyor. Üst üste gelen bu hamlelerin belki de en önemli sonucu siyasal ve toplumsal muhalefeti afallatmak, sersemletmek.

Afallamayacağız, sersemlemeyeceğiz..!

Rektör seçimlerini kendi tekeline alan, bazı illerimizde hastanelerde sağlıkçı bırakmayan son KHK’larda belki de en kritik ve ilginç hamle İstanbul Üniversitesi’ne yönelik olanıydı. Önümüze gelen liste büyük oranda bir ‘muhalif avı’na işaret ediyor.

Av olmayacağız..! Rektör diye atayacağınız müdürlere üniversitelerimizi bırakmayacağız..!

Senelerdir omuz omuza mücadele ettiğimiz arkadaşlarımızı -şimdilik- işlerinden ettiniz. Canımızı yaktınız. Üniversite özerkliğini ayaklar altına aldınız.

Teslim olmayız..! Size yenilmeyiz..!

Umut mu? Görüşler muhtelif. Şair, “Umutsuz yaşanmıyor”diyor. Kendisine “Hiç umut var mı?” diye sorulan Yüzüklerin Efendisi’nin kahramanı Arathorn oğlu Aragorn “Benim umuda ihtiyacım yok” diye cevap veriyor.

Birbirimize umut olacağız..!

Sadece kendi üyelerimize değil, demokratik muhalefetin tüm bileşenlerine birbirimizi yalnız bırakmama sorumluluğunu hatırlıyoruz.

Bu minvalde herkesi, HERKESİ, işlerinden edilen arkadaşlarımızı, yeniden bir araya gelmek üzere uğurlamak için yan yana, omuz omuza olmaya çağırıyoruz.

Tarih: 3 Kasım Perşembe – 12:30
Yer: Beyazıt Büyük Kapı”

 

(Diken)

Kategori: Eğitim

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.