Kültür-Sanat

İstanbul Modern’de yeni Türkiye sineması filmleri için son 5 gün

0

Sezona yeni Türkiye sinemasından bir programla 13 Eylül’de başlayan İstanbul Modern Sinema’nın: ‘Biz de Varız!’ Seçkisindeki filmleri izlemek için son 5 gün, programda gösterilecek filmler 23 Eylül’deki gösterimlerin ardından son buluyor “Biz de Varız!” seçkisinde kısa süre önce kaybettiğimiz Seyfi Teoman’ın yönettiği ve yapımcısı olduğu filmlere öncelik vermiş. Seyfi Teoman’ı bir kez adaha anmak için, “Tatil Kitabı”, “Bizim Büyük Çaresizliğimiz” ve “Tepenin Ardı”nı kaçırmayın.

13 – 23 Eylül tarihleri arasında gösterilecek program, özellikle son iki yıldır adından söz ettiren, ülkemizde ve yurtdışında merak uyandıran, festivallerden ödüllerle dönen fakat vizyonda yeterince yer bulamayan filmlerden oluşuyor.

Bu filmler son yirmi yıldır gelişmekte olan sinemamıza yeni karakterler, kimlik temsilleri ve toplumsal yaklaşımlar katarak toplumda ‘öteki’ olana yer veriyor ve çok sesli bir seçki oluşturuyor.

Son iki yılda dikkat çeken dokuz filmden oluşan programın öne çıkan ismi, yönettiği Bizim Büyük Çaresizliğimiz ve Tatil Kitabı filmlerinin yanı sıra yapımcılığını üstlendiği ve bu yıl İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale kazanan Tepenin Ardı ile seçkide yer alan, kısa süre önce kaybettiğimiz yönetmen/yapımcı Seyfi Teoman. Programda Raşit Çelikezer’in Can, Çiğdem Vitrinel’in Geriye Kalan, Reis Çelik’in Lal Gece, Mustafa Karadağ’ın Vücut, Ümit Ünal’ın Nar, Hany Abu-Assad, Stefan Arsenijević, Aida Begić, Eric Nazarian, Stergios Niziris, Omar Shargawi ve Josefina Markarian’ın yönettiği Unutma Beni İstanbul adlı filmleri bulunuyor.

Ayrıntılı bilgi için istanbulmodern.org/tr/sinema/guncel-program/biz-de-variz

(Yeşil Gazete, ntvmsnbc)

You may also like

Comments

Comments are closed.