Kültür-SanatManşet

“Oscar’ın Yabancıları” 10-27 Ocak’ta İstanbul Modern Sinema’da gösterilecek

0

İstanbul Modern Sinema, her ay bir ya da birkaç özgün gösterim programı hazırlayarak perşembe, cumartesi ve pazar günleri izleyiciyle buluşturuyor. Hem dünya hem Türkiye sinema tarihinden filmlere yer verirken sinema sanatındaki yerel ve uluslararası güncel üretimlere de alan açıyor. İstanbul Modern’in sergilerine paralel film programlarının yanı sıra sinema tarihine ve güncel sinema kültürüne dair sergi, gösterim, yayın ve tartışmalar gerçekleştiriliyor.

İstanbul Modern Sinema, Yönetmenlerle Buluşma serisi ile Türkiye’nin güncel sinema kültüründe sanatsal kimliği ve özgün yaklaşımlarıyla öne çıkan bir yönetmenin tüm filmlerini perdeye taşıyor, yönetmen ve filmlerindeki oyuncuların katılımıyla gösterimler düzenliyor. Sonbahardaki Biz de Varız! programı, Türkiye sinemasından en yeni örnekleri biraraya getirerek yönetmen, yapımcı ve oyuncuları ağırlayan zengin bir seçkiye ev sahipliği yapıyor. Her yıl düzenlediği Hakkında Her Şey serisiyle dünya sinemasının öncü yönetmenlerinden birine odaklanarak yönetmenin film külliyatından oluşan bir retrospektif gösteriyor.Yine her yıl ocak ayında Oscar’ın Yabancıları programıyla Oscar ödüllerinde “Yabancı Dilde En İyi Film”ödülüne aday gösterilen filmlerden geniş bir seçki sunuyor. Bunların yanı sıra dünya çapında çeşitli festival ve kurumlarla işbirliği yapan İstanbul Modern Sinema, farklı ülke sinemalarından seçkilere ve tematik film programlarına yer veriyor.

İstanbul Modern Sinema, 91. Akademi Ödülleri heyecanı yaklaşırken, “Yabancı Dilde En İyi Film”kategorisine aday olan filmleri hatırlatmak istiyor. Çekişmeli geçecek Oscar yarışına başvuran 87 ülkenin adaylarından öne çıkan filmlerden oluşan bu filmler, Oscar adayı olmalarına rağmen aslında Hollywood’un “ötekisi” olan,dünya festivallerinde hit olmuş, farklı dil ve kültürlerden filmlerin bir araya geldiği bir kategoriyi temsil ediyor. Programda gösterilecek filmler arasında Lee Chang-Dong’un Haruki Murakami’nin öyküsünden uyarladığı şiirsel ve esrarengiz filmi Şüphe (Beoning), yine Cannes’da Jüri Ödülü kazanan, Lübnan’ın adayı Nadine Labaki imzalı Kefernahum (Capernaum), Ukrayna’nın adayı, Sergei Loznitsa’nın Cannes’ın Belirli Bir Bakış bölümünde En İyi Yönetmen Ödülü kazanan filmi Donbass ve Belçika’dan balerin olmak için çabalayan 15 yaşındaki ergen trans birey Lara’ya odaklanan Kız (Girl) yer alıyor.Yeşil Gazete’de, sinema severleriçin bu yıl Oscar’ın Yabancıları kategorisinde gösterilecek filmleri kısaca anımsatmak istiyoruz.

Arakçılar (Manbıkı kazouko) 2018

Japonya |DCP, Renkli, 121’|Japonca

Yönetmen: Hirokazu Kore-eda

Oyuncular: Lily Franky, Sakura Andô, Mayu Matsuoka

Usta yönetmen Hirokazu Kore-Eda’dan aileye dair dokunaklı, sıcak ve çarpıcı bir dram. Bu sene Cannes’da Altın Palmiye ile ödüllendirilen film, çalarak, bir şeyler araklayarak yaşamayı bir hayat tarzı haline getirmiş, sıra dışı bir aileye odaklanıyor. Oğluyla marketten ihtiyaçlarını çalan bir baba, çalıştığı otel çamaşırhanesinde eşyaların cebinde bulduklarını yürüten bir anne ve ufacık bir evde hep birlikte yaşadıkları her yaştan aile ferdinin olduğu bir ev. Soğuk bir akşamda işten dönerlerken evinin önünde soğuktan titrerken buldukları 5 yaşındaki Yuri’yi bir süreliğine eve almaya karar verince, kalabalık ailenin en küçük üyesi de “arakçılara” katılıyor. Bu ailede aslında hiçbir şey göründüğü gibi değil…

Filmin fragmanını buradan izleyebilirsiniz: https://youtu.be/e1TsGqrSgSs

Ayka, 2018

Kazakistan | DCP, Renkli, 100’| Rusya, Kırgızca

Yönetmen: Sergei Dvortsevoy

Oyuncular: Samal Yeslyamova, Aleksandr Zlatopolskiy

Bir önceki filmi Tulpan’la Cannes’da Belirli Bir Bakış ödülüne layık görülen Sergei Dvortsevoy, on yıllık bir aradan sonra 25 yaşındaki Ayka’nın hayata tutunma hikâyesini anlatıyor. Ayka, Moskova’da doğum yaptıktan hemen sonra hastaneden kaçar. Bir hafta boyunca bedenindeki tüm doğum sonrası etkileri görmezden gelerek ve yeni doğum yaptığını herkesten gizlemeye çalışarak iş aramaya başlar. Ancak çalışma izni olmayan bu kadına kimse iş vermek istemeyecektir. Ayka ilk sahneden itibaren izleyiciye kendi ön yargılarını sorgulatan, hayata tutunma adına bireyin insanlığından nasıl ödün verebileceğini gözler önüne süren bir dram.

Filmin fragmanını buradan izleyebilirsiniz: https://youtu.be/PwbJPestjY4

Donbass, 2018

Ukrayna |DCP, Renkli, 110′ |Ukraynaca, Rusça

Yönetmen: Sergey Loznitsa

Oyuncular: Boris Kamorzin, Valeriu Andriuta, Tamara Yatsenko

Ukrayna’nın bu yılki Oscar adayı Donbass, Ukrayna’nın Donbass bölgesindeki çatışma ortamını perdeye taşıyor. Karavanlarında makyajlarını tazeledikten sonra kontrollü patlamaların olduğu meydana bir asker eşliğinde götürülen ve sahte haber bülteninde yayınlanmak üzere demeç verdirilen oyuncularla başlayan film, izleyiciyi ülkenin Rusya sınırında çatışmanın merkezi haline gelen cephesinde tüyler ürperten bir gezintiye çıkarıyor. Karakterler ve hikâyeden çok coğrafi bölgeye odaklanan anlatımıyla öne çıkan Donbass, Cannes’da Belirli Bir Bakış bölümünde En İyi Yönetmen ödülünü kazanmıştı

Filmin fragmanını buradan izleyebilirsiniz: https://youtu.be/iIbvlwbq_CQ

Eldorado, 2018

İsviçre |DCP, Renkli, 90′ |Almanca, Fransızca, İtalyanca

Yönetmen: Markus Imhoof

Markus Imhoof bu belgeselinde kişisel tarihini Avrupa’nın güncel mülteci krizine başarısız yaklaşımıyla bir arada sunuyor. Yönetmen, kendi çocukluğunda 2. Dünya Savaşı sırasında evlerine aldıkları İtalyan Giovanna ile arkadaşlıklarının küresel politikalar yüzünden nasıl bozulduğunu hatırlayarak güncel duruma bakıyor. Belgeselde Libya’dan gemiyle Avrupa’ya gelen ve kamplara yerleştirilen göçmenlerin içinde bulundukları zorlu yaşam şartlarını ve kamplardan kaçıp geçinmek için domates tarlalarında işçilik yapanları izliyoruz. Eldorado,yalnızca insanların yer değiştirmesini değil, kâr etme pratiğindeki ahlak yoksunluğunu da merceğine alan dikkat çekici bir yapım.

Filmin fragmanını buradan izleyebilirsiniz: https://youtu.be/m6NZoSfFYOk

Göç Mevsimi (Pjaros De Verano) 2018

Kolombiya |DCP, Renkli, 125′ |Wayuu dili, İspanyolca, İngilizce

Yönetmen: Cristina Gallego, Ciro Guerra

Oyuncular: Natalia Reyes, Carmiña Martínez, José Acosta

Kolombiya’nın bu yılki Oscar adayı Göç Mevsimi, uyuşturucu kaçakçılığının tarihine dair gerçek bir hikâye sunuyor. Wayuu kabilesine mensup bir ailenin kızı Zaida’yla evlenmek ve toplumdaki yerini kanıtlamak isteyen Raphayet, Zaida için istenen başlık parasını denkleştirmek için yasa dışı yollara başvurur. İlk olarak Amerikalı birkaç hippiye sattığı uyuşturucunun ne kadar kârlı olduğunu anlayınca boyundan büyük işlere kalkışacaktır. Son zamanlarda izlemeye alışkın olduğumuz Güney Amerika’daki uyuşturucu kaçakçılığı konusuna taze ve etkileyici bir bakış sunan Göç Mevsimi, görsel olarak da çok etkileyici.

Filmin fragmanını buradan izleyebilirsiniz: https://youtu.be/htDO3BpyM-I

Kefernahum (Capharnaüm) 2018

Lübnan |DCP, Renkli, 120′ |Arapça

Yönetmen: Nadine Labaki

Oyuncular: Zain Al Rafeea, Yordanos Shiferaw, Boluwatife Treasure Bankole

Filmlerinde çok farklı konular üzerinden de olsa, Lübnan’daki hayatın çeşitli yönlerine, hayatın adaletsizliği ve ekonomik eşitsizlik gibi temaları odağına alan Nadine Labakibu kez de 12 yaşlarındaki Zain’in hikâyesi üzerinden anlattığı, dokunaklı bir filmle karşımızda. Kendisini dünyaya getirdikleri için ailesini dava eden, doğum belgesi bile çıkartamadıkları için yaşını kimsenin tam olarak bilmediği,kimliği olamayan ve bu yüzden ne okula gidebilen ne de hastaneye kabul edilen Zain,  Lübnan’ın yoksul mahallelerinde çalışarak hayata tutunmaya çalışıyor. 11 yaşındaki kız kardeşi yanında çalıştığı adama satılınca sabrını kaybediyor. Kadrosu neredeyse tamamen amatör oyunculardan oluşan film, izleyenlere verdiği gerçeklik duygusunun yanında masalsı bir atmosfer de sunuyor.

Filmin fragmanını buradan izleyebilirsiniz: https://youtu.be/j8yBQDKwUFw

Girl, 2018

Belçika |DCP, Renkli, 105′ |Fransızca, Flamanca

Yönetmen: Lukas Dhont

Oyuncular: Victor Polster, Arieh Worthalter, Oliver Bodart

Lara, babası ve erkek kardeşi ile birlikte Belçika’nın en iyi dans okulunda bale eğitimi görmek üzere yeni bir şehre taşınmıştır. Bir yandan da cinsiyet değişikliği süreci devam etmektedir. Henüz 15 yaşında olan ve bir erkeğin bedeninde doğmuş bu kızın ailesi, okul arkadaşları ve doktorları oldukça anlayışlı ve destekleyici davransalar da Lara’nın savaşı daha çok kendiyledir. Hem balerin olma yolundaki fiziksel zorluklarla hem de günlük hayatında onu erkek gibi gösterecek her türlü şeyden kaçınmak için kendi üzerinde kurduğu baskıyla başa çıkmak zorundadır.Victor Polster’ın başarılı performansıyla hayat bulan Kız, Cannes’da En İyi İlk Film ödülüne layık görülmüştü.

Filmin fragmanını buradan izleyebilirsiniz: https://youtu.be/fh0x2eQ8KLA

Mirasçılar (Las Herederas) 2018

Paraguay |DCP, Renkli, 95′ |İspanyolca

Yönetmen: Marcelo Martinessi

Oyuncular: Ana Brun, Margarita Irun, Ana Ivanova

Marcelo Martinessi imzalı bir ilk uzun metraj olan Mirasçılar, Paraguay’ın kaybolmakta olan elit kesimi, sosyal sınıf ve arzular gibi temaları uzun yıllardır birlikte yaşayan ik kadının maddi sorunlar karşısında yaşadıkları zorlu süreç üzerinden işliyor. Chela ile Chiquita’nın miraslarından geriye kalan son eşyaları bir bir satmak zorunda kalmaları ve Chiquita’nın borçları yüzünden dolandırıcılıkla suçlanarak hapse girmesi Chela’yı depresyona sürüklüyor. Geçmişten kopmakta bir hayli zorlanan Chela, bir gün komşusunun ricasıyla onu gideceği briç oyununa bıraktıktan sonra ne olduğunu anlamadan kendini korsan taksicilik yaparken bulunca, yeni meşgalesi ona hem yeni bir aşkın hem de beklenmedik bir özgürleşmenin yolunu açıyor.

Filmin fragmanını buradan izleyebilirsiniz: https://youtu.be/E7zELAeLObc

Asla Gözlerini Kaçırma (Werk Ohne Author) 2018

Almanya |DCP, Renkli, 188′ |Almanca, Rusça

Yönetmen: Florian Henckel von Donnersmarck

Oyuncular: Tom Schilling, Sebastian Koch, Paula Beer

Almanya’nın bu yılki Oscar adayı, adından sıklıkla yaşayan en büyük ressamlardan biri olarak söz ettiren Gerhard Richter’in hayatından esinleniyor. Film çalkantılı geçen 20. yüzyıl Almanya tarihinden de birçok iz taşıyor. Hikâyede Kurt Barner ismiyle gördüğümüz genç sanatçı, Batı Almanya’ya göçmesine rağmen çocukluğundan getirdiği Nazi Almanya’sı travmalarını üzerinden atamamıştır. Sanatla olan bağları önce Nazilerin modernizme karşı çıkmaları, sonra komünistlerin yalnızca sosyal realizmi kabul etmeleri yüzünden sekteye uğrayan Kurt, okulda tanıştığı hayatının aşkı Ellie sayesinde yalnızca kendi kaderinin değil, tüm bir kuşağın travmaları üzerine yapıtlar üretmeye başlayacaktır.

Filmin fragmanını buradan izleyebilirsiniz: https://youtu.be/vfUK_adu26g

Pastacı (The Cakemaker) 2018

İsrail |DCP, Renkli, 104′ |İbranice

Yönetmen: Ofir Raul Graizer

Oyuncular: Tim Kalkhof, Sarah Adler, Roy Miller

Oren iş için sıklıkla gittiği Berlin’de eşinin sevdiği kurabiyelerden almak için Thomas’ın kafesine uğrar. Bu ziyaretler zamanla tanışıklığa ve sonunda da beklenmedik bir aşka dönüşecektir. Oren’in aniden ölümü, Thomas’ın kendini Kudüs’te Oren’in ailesi ile birlikte yaşadığı şehirde bulmasıyla sonuçlanır. Genç adam ölen sevgilisinden geriye kalanlarla baş başa kalacaktır. Yönetmen Ofir Raul Graizer bu ilk filminde, aile bağları, aşk, yas ve din temalarını öne çıkaran dokunaklı bir drama imza atıyor.

Filmin fragmanını buradan izleyebilirsiniz: https://youtu.be/h3SHW3HTXtk

Roma, 2018

Meksika |DCP, Siyah- Beyaz, 135’| İspanyolca, İngilizce

Yönetmen: Alfonso Cuarón

Oyuncular: Yalitza Aparicio, Marina de Tavira, Diego Cortina Autrey

Alfonso Cuarón’un yazıp yönettiği, aynı zamanda da görüntü yönetmenliğini üstlendiği Roma, 1970’lerde başkent Meksiko’da, giderek dağılan orta sınıf bir aileyi ve yanlarında çalışan Cleo’nun hikâyesini anlatıyor. Otobiyografik bir hikâye olmasına rağmen Cuarón’un çocukluğunun temsiline değil Cleo’ya odaklanan filmde, ailenin babasının iş için çıktığı bir geziden hiç dönmemesini takip eden bir dizi felaket karşısında hizmetçi kadın bir yandan kendi zorluklarıyla baş ederken aileyi de bir arada tutmaya çalışıyor.  Dönem filmi beklentilerini boşa çıkaran, pürüzsüz bir görüntüye sahip, her bir karesi özenle seçilmiş, panoramik ölçekli olmakla beraber derin kişisel hatıraları şiirsel bir dille perdeye taşıyan Roma, hafıza üzerine bir başyapıt niteliğinde.

Filmin fragmanını buradan izleyebilirsiniz: https://youtu.be/EF1q8PWqDfg

  • Yeşil Gazete konuk yazarlarından Abdullah Onay’ın filme dair farklı bir bakış açısıyla kaleme aldığı “Bütün yollar Roma’ya, bütün eşitsizlikler aynı ideolojiye çıkar” yazısını bugün Kültür-Sanat sayfamızda okuyabilirsiniz.
Soğuk Savaş (Zımna Wojna) 2018


Polonya, Fransa, İngiltere |DCP, Siyah-Beyaz, 88′ |Lehçe, Fransızca, Almanca

Yönetmen: Pawel Pawlikowski

Oyuncular: Joanna Kulig, Tomasz Kot, Borys Szyc

Bir önceki filmi Ida ile Oscar’a layık görülen Pawel Pawlikowski, yeniden bol ödüllü ve Oscar adayı bir filmle karşımızda. 2. Dünya Savaşı sonrasının yıkık dökük Polonyası’nda,ülkenin folklorunu yeniden canlandırması için dans ve müzik topluluğunun başına sanat yönetmeni olarak atanan Wiktor, seçmeler sırasında Zula’nın yalnızca sesine değil saçtığı ışığa da aşık olur. Soğuk Savaş, bu iki müzisyen arasındaki aşkın melankolik olduğu kadar tutkulu bir portresini çiziyor. Siyah-beyaz çekilen bu minimalist filmin cazdan folk müziğine uzanan geniş müzikal yelpazesi de dikkat çekiyor.

Filmin fragmanını buradan izleyebilirsiniz: https://youtu.be/BvPkDdFeTk8

Suçlu (Den Skyldige) 2018

Danimarka |DCP, Renkli, 85′ |Danca

Yönetmen: Gustav Möller

Oyuncular: Jakob Cedergren, Jessica Dinnage, Omar Shargawi

Polis memuru Asger Holm, davası sonuçlanana kadar rütbesi düşürülerek acil durum çağrı merkezinde masabaşı görevine verilmiştir. Sıkıcı ve yavaş geçmesini beklediği bu görevdeki gecesi kaçırılan bir kadından aldığı telefonla aniden hareketlenir.Çocuklarının evde yalnız kaldığını da öğrendikten sonra kadını kurtarmaya kendini adayan Asger, kapalı kaldığı polis merkezindeki masasının başında olayı çözmek için aklına gelen her yolu deneyecektir. Tek mekânda geçmesine rağmen izleyenlere nefes nefese bir polisiye deneyimi yaşatan Suçlu, toplumun masumiyet, iyilik ve suç algısını sorguluyor.

Filmin fragmanını buradan izleyebilirsiniz: https://youtu.be/dpzOzwipKTU

Şüphe (Beoninıg) 2018

Güney Kore |DCP, Renkli, 148′ |Korece, İngilizce

Yönetmen: Chang-dong Lee

Oyuncular: Ah-in Yoo, Steven Yeun, Jong-seo Jun

Güney Koreli usta yönetmen Chang-don Lee imzalı Şüphe, Haruki Murakami’nin bir kısa hikâyesinden sinemaya uyarlanmış. Yazar olmak isteyen, kurye olarak çalışan Jongsu çocukluk arkadaşı Haemi’yle karşılaşınca önce onu tanıyamaz. Sonradan estetik yaptırdığını öğrendiğimiz bu çekici ve enerjik genç kadın Jong-su’yla birlikte olduktan sonra bir Afrika seyahatine çıkar. Genç adamın aklından çıkmayan Haemi, Afrika’dan döndüğünde yakışıklı ve zengin yeni sevgilisi Ben de yanındadır. Ancak Ben’de şüphe uyandıran, Jong-su’nun tam adını koyamadığı bir şeyler vardır. Cannes’da dünya prömiyerini yapan Şüphe, basit bir aşk üçgenini anlatıyor gibi görünse de, birçok alt metni bünyesinde barındıran sürükleyici bir yapım.

Filmin fragmanını buradan izleyebilirsiniz: https://youtu.be/wi6Kw7V8gXk

Woman At War (Kona Feri Strid) 2018

İzlanda |DCP, Renkli, 100′ |İzlandaca

Yönetmen: Benedikt Erlingsson

Oyuncular: Halldóra Geirharðsdóttir, Jóhann Sigurðarson, Juan Camillo, Roman Estrada

Çevreci bir aktivist olan Halla, yaşadığı bölgedeki doğal güzellikleri koruyabilmek uğruna sahip olduğu her şeyi riske atarak, enerji nakil hatlarını elinden hiç düşürmediği oku ve yayıyla bir bir sabote etmektedir. Basın tarafından “Dağların Kadını” olarak adlandırılmıştır ve yakalanmamak için elinden gelen her şeyi yapmaktadır. Evlat edinme başvurusunun kabul edildiğini öğrendiğinde ise tüm planlarını yeniden gözden geçirecektir. İzlanda’nın muhteşem doğasını arkasına alan ve günümüzün küresel meselelerine kuzeyli mizahını elden bırakmadan değinen Woman At War, izleyiciyi düşündüren, düşündürürken de güldüren sürükleyici bir kahramanlık hikâyesi anlatıyor.

Filmin fragmanını buradan izleyebilirsiniz: https://youtu.be/SJTKHzNnzEk

Filmler Türkçe alt yazılı olarak gösterilecektir. Gösterimlerden 5 dakika önce salonda yerinizi almanız gerekiyor.

Keyifli seyirler!

Yeşil Gazete

You may also like

Comments

Comments are closed.