ManşetKentYerel

İstanbul İtfaiyesi: Vaniköy Camisi yangını elektrik tesisatından çıktı

0
Fotoğraf: AA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘nden (İBB) yapılan açıklamaya göre, tarihi Vaniköy Camisi’ndeki yangının çıkış nedenine ilişkin İstanbul İtfaiyesi raporu tamamlandı.

İtfaiye Daire Başkanlığına bağlı ekiplerin yaptığı incelemeler sonucunda hazırlanan raporda, 15 Kasım tarihinde yangının elektrik tesisatından kaynaklandığı belirtildi.

Asma katta başladı

AA’nın haberine göre yangının çıkışına dair edinilen bilgilerin aktarıldığı raporda “Yangının seyri ve söndürülmesini müteakip yapılan araştırma ve inceleme neticesinde, cami dahilinde bulunan lojman sakinleri tarafından bir koku hissedilerek güney cephedeki yalının teknik personeli ile cami dahili kontrol edilerek elektrik sigortalarının kapatıldığı öğrenilmiştir. Mahallinde yapılan araştırmada yangın başlangıç ve ağırlık sebebinin camiye girişe göre sol asma kat 2. pencere civarı olduğu tespit edilmiştir” denildi.

İzolasyon malzemesi tutuştu

Raporda yangının çıkış nedenine ilişkin ise şu değerlendirme yapıldı:

Bu bölümde yapılan araştırmada, camiye girişe göre sol duvarda elektrik dağıtım panosunun olduğu, devamındaki pencere boşluğunda elektronik ses sistemi, kamera kayıt cihazı ve klima ünite tesisatı bulunduğu görülmüştür. Bu bölgeden dağılan ve ahşap kaplamaların arasından geçen çoklu elektrik tesisat kablolarında oluşan elektriksel ısınma sonucu izolasyonlarının tutuşmasıyla yanmanın başladığı, ahşap döşeme malzemeleri ve çatıya sirayet ederek binanın tamamına yayılması neticesinde yangın olayının meydana geldiği kanaatine varılmıştır.

Neler yaşandı?

Üsküdar‘da bulunan 350 yıllık tarihi Vaniköy Camisi‘nde 15 Kasım’da çıkan yangın itfaiye ekiplerinin karadan ve denizden müdahalesiyle söndürüldü.

Osmanlı‘dan kalma tarihi bir camii olan yapıda yangın iki saatin ardından kontrol altına alınsa da ahşap bölümü yok oldu. İstanbul Valiliği, yangının sebebinin belirlenmediğini söyleyerek, konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.