ManşetTürkiye

İstanbul Havalimanı’nda akrep ve tarantula dolu valizle yakalanan küratör serbest bırakıldı

0
istanbul

Amerika‘daki Doğal Tarih Müzesi’nin küratörü Lorenzo Prendini, İstanbul Havalimanı‘nda gerçekleşen özel bir operasyonda endemik akrep ve örümcek türleri kaçakçılığı şüphesiyle gözaltına alındı. Valizinde 88 şişe sıvı ve 1500’e yakın ölü akrep, örümcek ve tarantula bulunan Prendini, Türkiye‘ye özgü türleri yasadışı yollarla taşımakla suçlandı.

Mahkemede adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Prendini, gözaltında geçirdiği sürenin ardından yaptığı açıklamada, tüm gerekli izinlere sahip olduğunu ve bu izinlerin Türk yetkililer tarafından görmezden gelindiğini ifade etti.

istanbul

Müzeden yapılan açıklamada, Prendini’nin bilimsel araştırma amaçlı bu örnekleri topladığı ve Türk bilim insanlarıyla işbirliği içinde olduğu belirtildi.

Prendini, havalimanı polisini izinlerini yok saymakla ve kanuni süreci ihlal etmekle suçladı. Ayrıca, gözaltına alınmasına neden olan uzmanın bilimsel çalışmalarının şüpheli olduğunu ve çıkar çatışması içinde olduğunu öne sürdü. Anadolu Ajansı’nın bildirdiğine göre, bu türlerin DNA’larının pahalı ilaçların üretiminde kullanıldığı ifade ediliyor.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.