16. İstanbul Bienaliİklim KriziKültür-SanatManşet

İstanbul Bienali önünde protesto: Fosil yakıt parasından vazgeç

0

“Yedinci Kıta” adıyla gerçekleşen 16. İstanbul Bienali, bugün başta kömür ve petrol olmak üzere fosil yakıt şirketlerinden sponsorluk aldığı gerekçesiyle protesto edildi.

Dünyanın dört bir yanında fosil yakıtlara karşı mücadele eden “350 aktivistleri bugün İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın düzenlediği 16. İstanbul Bienali’ni protesto etti. “Yedinci Kıta” adıyla gerçekleşmekte olan Bienal, bu yıl özellikle ekolojik tahribat ve iklim krizi konularını odağına alırken, gerçekleşen protestonun sebebi sponsorlar arasında fosil yakıt şirketlerinin olması.

Sabah saatlerinde Bienal mekanlarından MSGÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi önünde bir araya gelen iklim aktivistleri bina önünde “Fosil yakıt parasından vazgeç!” yazılı bir pankart açtı. Aktivistler ayrıca, bienal katılımcılarına arkasında “iklim krizi çağında sanat kurumlarının fosil yakıt şirketlerinden finansal destek alması kabul edilemez” yazan yapma dolarlar dağıttılar.

‘Sanatı kömür karasına, petrol katranına boyamayın’

Burada bir açıklama yapan 350 aktivisti Ege Tok,  Bienal’in bu seneki ana temasının ekolojik kriz ve iklim krizi olduğuna dikkat çekerek, iklim krizinin baş faili fosil yakıt şirketlerinin etkinliklere sponsor olmasının büyük bir tezat oluşturduğunu söyledi. Çanakkale’de termik santraller kurarak bölgeyi ve tüm yeryüzünü zehirleyen şirketlerin ve  petrol devlerinin Bienal’e finansal destek vererek kendilerini aklamaya çalıştıklarını belirten Tok, İKSV’yi özeleştiri yapmaya ve bir an önce bu hatasından dönmeye davet etti. Ege Tok açıklamasını “dünyanın dört bir yanında milyonlarca genç iklim için bir an önce harekete geçmemizi söylerken sanatın ve sanatçının kömürün karasını, petrolün katranını yeşile boyamaya çalışan şirketlere ihtiyacı olamaz, olmamalı.” diyerek sonlandırdı.

 

You may also like

Comments

Comments are closed.