DünyaManşet

İspanya’da squash turnuvasını kazanan kadınlara vibratör ve ağda ‘hediye’ edildi

0

İspanya’da düzenlenen bir squash turnuvası, kadın katılımcıları vibratör, ağda ve topuk törpüsüyle ‘ödüllendirince’ ülkede cinsiyetçilik tartışmalarını körükledi.

İspanya’nın kuzeyindeki Gijon şehrinde,  Asturias Squash (duvar tenisi) Şampiyonası’na katılan ve kazanan erkeklere kupa verildi. İlk dört sıraya yerleşen kadınlara da kupa verildi ancak vibratör, ağda, topuk törpüsü gibi bir ‘hediye sepeti’ de sunuldu.

BBC’nin haberine göre, kadınların durumu yerel squash federasyonuna şikâyet etmesiyle olay gündeme gelirken, şampiyonayı organize eden Squash Oviedo kulübünden üç kişi istifa etti. İstifa eden isimler arasında yer alan kulüp başkanı Nacho Manzano, niyetlerinin ayrımcılık yapmak olmadığını belirterek bir özür mektubu kaleme aldı. Kulüp ayrıca bu yıl başka bir organizasyon düzenlemeyeceğini de duyurdu.

Yarışmada ilk sıraya yerleşen ve vibratör alan Elisabet Sadó, BBC’ye yaptığı açıklamada Sporda kadınlara yönelik ayrımcılık had safhada ve bu işler değişmek zorunda. Şaşırdık, şok olduk. Bunun cinsiyetçilik ve ayrımcılık olduğunu düşünüyoruz” dedi.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.