DünyaManşet

İspanya’da referandum gerginliği: Madrid, Katalonya’daki seçim lokallerini kapatma hazırlığında

0

İspanya hükümeti, Katalonya’da 1 Ekim’de yapılması planlanan bağımsızlık referandumunda seçim lokallerinin açılmasını engellemek için harekete geçti.

İspanya, Katalonya özerk bölgesinde 1 Ekim’de yapılması planlanan bağımsızlık referandumunu engellemek için girişimlerini sürdürüyor. İspanya hükümet sözcüsü, Katalonya polisinin cuma gününden itibaren seçim lokallerinin kontrolünü üstleneceğini duyurdu. Başsavcılık da Katalonya polisine seçim lokallerinden sorumlu olan kişilerin tespit edilmesi, açılacak lokallerin kapatılması ve pazar gününe dek gözetim altında tutulması talimatını verdi.

Katalonya Polisi Mossos d’Esquadra’nın Sözcüsü başsavcılığın talimatının normal bir şekilde yerine getirileceğini duyurdu.

Referandumun işleyişi, büyük ölçüde özerk, ancak İspanyol yasalarına uymakla yükümlü Katalonya polisinin tutumuna bağlı. İspanya merkezi hükümeti, bunu kontrol altına alabilmek için hafta sonunda Katalan polisinin denetimini ele almış ve Mossos d’Esquadra’yı İspanyol jandarmasının (Guardia Civil) emrine bağlamıştı.

Katalanlar referandumdan vazgeçmiyor

İspanya hükümeti, ekonomik açıdan ülkenin en güçlü bölgelerinden biri kabul edilen Katalonya’daki bağımsızlık referandumuna karşı çıkıyor.

İspanya Anayasa Mahkemesi anayasaya aykırı ilan etse de Katalonya yerel yönetimi referandum kararından vazgeçmiş değil. Yerel yönetimden konu ile ilgi yapılan açıklamada sandık görevlilerine oy verme işlemlerinin mümkün olması için haber gönderildiği bildirildi.

Katalonya hükümetinin dış ilişkiler bakanı Raul Romeva, halkın pazar günü oy kullanmaktan alıkonulamayacağını savundu. “İnsanlar pazar günü dışarı çıkacak ve kitleler halinde barışçıl bir biçimde oylarını kullanacak” diye konuşan Romeva “Bundan hiç şüphem yok. Yeterince oy pusulası, seçim sandığı ve lokali olacaktır” dedi.

 

(DW Türkçe)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.