DünyaManşet

İspanya’da ötanazi yasallaştı

0

İspanya‘da 20 yılı aşkın süredir siyasi tartışmalara neden olan ötanazi yasası, Senato’nun ardından Meclis’te de kabul edilerek yasallaştı.

Yasaya, ana muhalefetteki sağ görüşlü Halk Partisi ile aşırı sağ görüşlü Vox partisi karşı çıktı. Oylama sırasında 350 milletvekilinden 202’si “evet”, 141’i “hayır” ve ikisi “çekimser” oy kullanırken, beş milletvekili de oylamaya katılmadı.

Vatandaşlık ve yaş şartı

Üç ay sonra yürürlüğe girecek ötanazi yasasından yararlanabilmek için İspanyol vatandaşı ve 18 yaşından büyük olmak gerekiyor.

Sağlık Kurulu’nun onayı gereken ötanaziyi, Ulusal Sağlık Sistemi‘ne kayıtlı olan, tedavisi mümkün olmayan, fiziksel veya zihinsel büyük acıya maruz kalan, çaresiz hastalıklara yakalananlar talep edebilecek.

Belçika, Hollanda, Lüksemburg, Kanada, Kolombiya, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın ardından ötanazinin yasallaştığı sekizinci ülke İspanya oldu.

Ötanazi karşıtları ve yandaşları gösteri yaptı

Diğer yandan ötanazi yasasının oylandığı sıralarda meclis binası dışında ötanazi karşıtları ve yandaşları ayrı ayrı gösteri düzenledi. Meclis binasının karşısında toplanan ötanazi karşıtı gruplar, “Ölüm hükümeti” yazılı pankart açtı.

AA’nın aktardığı habere göre göstericilerden Gabriela, “Bu hükümetin utanması yok. Hastaları iyileştirmeye yatırım yapmaktansa, ölümlerini kolaylaştırıyor.” dedi.

‘Ölmek istemek bir haktır’

Ötanaziye destek veren bir grubun gösterisine katılan Madrid’de yaşayan İsveç vatandaşı Sofia ise “Bu yasanın çıkması için 40 yıldır mücadele veriyoruz. Ağır hastalıklarda veya nefes almak dışında yaşamadığın durumlarda ne zaman, nasıl ve nerede ölmek istemek bir haktır” ifadelerini kullandı.

Sofia, “Anketlere baktığınızda aslında Avrupa’nın hemen hemen tüm ülkelerinde halkın çoğunluğu ötanaziden yana ama siyasetçiler bu konuyu gündeme getirmek istemiyorlar” dedi.

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.