DünyaKoronavirüs SalgınıManşetSağlık

İspanya’da koronavirüs: İkinci kez OHAL ilan edildi, gece sokağa çıkmak yasaklandı

0
Fotoğraf: AA

Koronavirüs vaka sayısının 1 milyonu geçtiği ilk Avrupa ülkesi olan İspanya‘da hükümet ikinci kez olağanüstü hal (OHAL) ilan etti.

Ülkede pazar gecesinden itibaren 23.00 ile 06.00 saatleri arasında sokağa çıkmak da yasaklandı. Bu saatlerde sadece istisnai durumlarda (sağlık, iş gibi) dolaşıma izin verilecek.

İspanya’da alınan son önlemler kapsamında farklı hanelerden en fazla altı kişi bir araya gelebilecek.  İspanya Başbakanı Pedro Sanchez yerel yönetimlerin ülkenin farklı bölgeleri arasında seyahatleri yasaklayabileceğini de duyurdu.

Parlamentodan uzatma yetkisi istenecek

Sanchez ayrıca ilk etapta 15 günlük bir süre için alınan bu kararların gerekli görülmesi halinde 6 aya kadar uygulanabilmesi için İspanya Parlamentosu‘ndan yetki isteyeceğini de belirtti.

AA’nın aktardığına göre pazar akşamı televizyondan ulusa seslenen Sanchez, “OHAL’in 9 Mayıs’a kadar uzatılması için meclise önerge sunacağız. Pandemi bir devlet meselesi, tüm siyasi grupların desteğini bekliyoruz” dedi.

Fotoğraf: AA

İlk OHAL 14 Mart’ta ilan edilmişti

İspanya’da Kovid-19’dan dolayı ilk olarak 14 Mart-21 Haziran tarihleri arasında OHAL ilan edilmiş ve bu süreçte halka mecbur olmadıkça (işe gitmek, sağlık veya alışveriş) sokağa çıkma yasağı getirilip, okullar, barlar, restoranlar ve mağazalar kapatılmıştı.

Şimdiki OHAL’de ise salgının yoğun görüldüğü Madrid, Katalonya, Navarra, Rioja, Castilla y Leon gibi özerk yönetimlerde zaten uygulanan önlemlerin yasallığı, yaptırım gücü ve denetlenmesi kontrol altına alındı.

Sanchez: Durum çok ciddi

Mevcut durumda İspanya’da her 100 bin kişiden 300’ün üzerinde olan Covid-19 vakası ortalamasını 25’e indirmeyi hedeflediklerini belirten Sanchez, ülkedeki 17 özerk yönetimden 10’unun talebini ve uzman görüşlerini dikkate alarak OHAL ilan etme kararı aldıklarını söyledi.

Covid-19’da ikinci dalganın İspanya ve Avrupa’nın geri kalanında çok yoğun olduğunu vurgulayan Sanchez, “Durum çok ciddi. Virüsle mücadelede en etkili araç olduğu için OHAL’i onaylıyoruz. Birinci dalgada olduğu gibi şimdi de bunu başaracağız” dedi.

Kanarya Adaları dahil değil

OHAL kararı sadece ülkenin güneybatısındaki turistik bir bölge olan Kanarya Adaları‘nda uygulanmayacak.

Almanya ve Birleşik Krallık Covid-19’dan dolayı vatandaşlarına Kanarya Adaları’na gitmemesi yönündeki tavsiyelerini bu hafta kaldırmış ve turizmin çok önemli olduğu bu bölgeye uçuşlar yeniden başlamıştı.

1 milyon 110 bin vaka

İspanya geçtiğimiz hafta koronavirüs vaka sayısının 1 milyonu geçtiği ilk Avrupa ülkesi olmuştu. Worldometer’ın paylaştığı verilere göre yaklaşık 46 milyon 760 bin nüfusu bulunan ülkede şu ana kadar görülen vaka sayısı 1 milyon 110 bini aştı.

34 bin 752 kişi koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti.

İlk koronavirüs vakasının 31 Ocak’ta görüldüğü İspanya Amerikan Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre vaka sayısında Avrupa’da ikinci, dünyada yedinci; Covid-19 ölümlerinde ise Avrupa’da üçüncü, dünyada yedinci sırada.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.