ManşetKadın

İspanya’da kadının açık ‘evet’ demediği her türlü cinsel ilişki tecavüz sayılacak

0
İspanya’da Meclis’in alt kanadı kadınların rızası dışında gerçekleşen her türlü cinsel ilişkiyi tecavüz olarak nitelendiren yasa tasarısını onayladı.  “Yalnızca evet, evettir” olarak bilinen hükümetin önerdiği mevzuat, cinsel istismar ve cinsel saldırı suçlarını tecavüz suçu olarak nitelendiriyor. Bu suçun işlendiğinin kanıtlanması için bundan böyle mağdurun şiddete maruz kaldığı veya direniş sergilediğini kanıtlaması gerekmeyecek.

Eşitlik Bakanı Irene Montero, Kongre’de milletvekillerine verdiği demeçte, “(Sloganlar) ‘Sadece evet evettir’ ve ‘Sana inanıyorum kız kardeş’ sonunda bir yasaya dönüştü. Şu andan itibaren İspanya tüm kadınlar için daha özgür ve daha güvenli bir ülke” dedi.

Reşit olmayan saldırganlar zorunlu seks ve eşitlik eğitimi alacak

İki yılı aşkın süredir üzerinde çalışılan ve 140’a karşı 201 oyla kabul edilen yasa tasarısı meclisin üst kanadına gönderildi. Burada da onaylandığı takdirde yasa yürürlüğe girecek.

Yeni mevzuat, reşit olmayan saldırganların zorunlu seks ve eşitlik eğitimi almalarını zorunlu kılacak.

İspanya’da solcu azınlık hükümeti 17 Mayıs’ta da kürtaj haklarını güçlendiren ve regllerini şiddetli geçiren kadınların devlet tarafından karşılanan ücretli izinden faydalanmalarını sağlayan bir yasa tasarısını da meclise sunmuştu. Tasarının kabulü durumunda İspanya Avrupa‘da bu yönde adım atan ilk ülke olacak.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.