DünyaManşet

İspanya’da kadın bakanların ağırlıkta olduğu sosyalist hükümet göreve başladı

0

İspanya’da Sosyalist Parti lideri Pedro Sanchez’un kabinesindeki 17 bakandan 11’i kadın. Ülke bu alanda Avrupa rekoru kırdı. Üyelerinin Kral Felipe’nin de onayı sonrası yemin ettiği kabine göreve başladı. Sosyalist Parti’nin 350 üyeli İspanya Parlamentosu’nda sadece 84 milletvekili var.

İspanya’da yeni hükümet Kral Felipe ile birlikte

Kendini “feminist” olarak tanımlayan Pedro Sanchez, güvensizlik oyuyla devrilen eski Başbakan Mariano Rajoy’un erkek ağırlıklı kabinesinin tersine, kadın bakanlarla çalışmayı tercih etti.

Kadın bakanlara, savunma, ekonomi, maliye, ve eğitim gibi başlıca görevler verildi. Eski astronot Pedro Duque de Bilim Bakanı oldu.

Kabinede kilit konumlardaki üç kadın: Ekonomi Bakanı Nadia Calviño (solda), Başbakan Yardımcısı Carmen Calvo ve Maliye Bakanı María Jesús Montero

Pedro Sanchez kabinesinin “çağdaşlaştırıcı ve Avrupa yanlısı ilerici bir toplum vizyonunu benimseyen insanlardan” kurulduğunu söyledi. Avrupa’dan “yeni memleketimiz” diye bahseden Sanchez yeni kabinesinin 8 Mart’ta İspanya’da ortaya çıkan değişimin yansıması olduğunu belirtti.

İspanya’da 8 Mart’ta 5 milyon kadın ücret eşitsizliği ve şiddeti protesto etmek için “feminist grev” yapmıştı. Sanchez bu grevin İspanyol toplumunda bir dönüm noktası olduğunu vurguladı.

İspanya’da görev gensoru ile hükümet deviren partiye veriliyor

2011’den beri görev başında olan İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, geçen hafta parlamentoda yapılan güven oylamasını kaybetmişti. Sosyalist Parti lideri Sanchez, 6 partinin desteğini alarak, yolsuzluk skandalına adı karışan Rajoy’u düşürmüştü.

İspanya Anayasası’na göre görev gensoru ile hükümeti deviren partiye veriliyor.

 

(BBC Türkçe)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.