Doğa MücadelesiManşet

İskenderun’da kömürlü termik santraller ve sağlık paneli

0

Sağlık ve Çevre Birliği HEAL, 13 Şubat Cumartesi günü İskenderun’nda “İskenderun Körfezi’nde Kömürden Elektrik Üretimi ve Sağlık” başlıklı bir panel düzenliyor. Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Hizmet Binası‘nda gerçekleşecek panelde HEAL’in İskenderun Körfezi’ni kapsayan araştırması sonucu ortaya çıkan rapor da paylaşılacak.

34

İskenderun Körfezi’nde yeni kömür projeleri ve çevre sağlığı konularının işleneceği; Adana Tabip Odası, Mersin Tabip Odası, Osmaniye Tabip Odası, Çevre ve Tüketici Koruma Derneği ve İskenderun Çevre Koruma Derneği’nin katkılarıyla hazırlanan panel, HBB İskenderun Hizmet Binası’nda iki oturumda gerçekleştirilecek.

13 Şubat Cumartesi günü 13.30 ve 17.30 saatleri arasında gerçekleşecek panelin ilk oturumunda ‘İskenderun Körfezi’nde Yeni Kömür Projeleri ve Sağlığın Durumu’, ikinci oturumunda ise ‘İskenderun Körfezi İçin Sağlıklı Bir Enerji Geleceği Nasıl Kurulur’ ana başlıkları ele alınacak.

25

 

Panelin ara başlıklarını; ‘İskenderun Körfezi’nde Sanayi Kaynaklı Çevresel Kirlilik Yükü ve Yakıtlı Termik Santral Projelerinin Olası Etkileri’, ‘İskenderun Körfezi’nde Toprakta Ağır Metal Kirliliği’, ‘Kömürlü Termik Santral Projelerinin ÇED Süreçlerinde Sağlık Etki Değerlendirmesi’, ‘Kömürden Elektrik Üretimi ve Sağlık’ konuları oluşturuyor.

Çok sayıda akademisyenin, çevre konusunda faaliyet gösteren oda ve dernek temsilcilerinin katılım göstereceği programda İskenderun Körfezi için sağlıklı bir enerji geleceğinin nasıl kurulacağı ve bu süreçte sağlıkçıların nasıl bir rol oynaması gerektiği de konuşulacak

 

(İskenderun Haber, Yeşil Gazete)

You may also like

Comments

Comments are closed.