DünyaManşet

IŞİD, Kobani’ye saldırdı

0

IŞİD, Kobani’nin Mürşitpınar Sınır Kapısı’na yakın bir bölgesine bombalı araçla saldırı düzenledi. 8 kişinin öldüğü saldırının ardından kente 3 ayrı koldan saldırı başlatan IŞİD ile YPG güçleri arasında çatışma yaşanıyor.

Suriye’nin Kobani (Ayn el Arap) kentinde sabah saatlerinde IŞİD tarafından bombalı araçla düzenlenen intihar saldırısında 8 kişi öldü, 38 kişi yaralandı.

8

Saldırılar ajanslara göre Mürşitpınar Sınır Kapısı yakınlarında yaşandı. Reuters, kentteki Kürt yetkililere dayandırdığı haberde, IŞİD’in 3 ayrı koldan kente saldırı başlattığını duyurdu. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise IŞİD ile YPG güçleri arasında Kobani’nin içinde çatışmaların yaşandığını duyurdu.

Bombalı saldırıda yaralananlar Şanlıurfa’nın Suruç ilçesindeki Mürşitpınar Sınır Kapısı’ndan 112 Acil Servis ekipleri tarafından Türkiye’ye alındı. Yaralılar, başta Suruç Devlet Hastanesi ve kent merkezindeki hastanelere yönlendirildi.

Sınır hattının Türkiye tarafında da güvenlik önlemleri artırıldı.

Haseke’ye saldırı

9

Bölgedeki kaynaklar IŞİD’in kuzeydeki Haseke’ye de saldırı başlattığını ve iki bölgeyi ele geçirdiğini söyledi. IŞİD, güney tarafından intihar saldırısıyla girdiği Haseke’de onlarca rejim askerini de öldürdüğünü iddia etti. Rejim ise saldırıyı püskürttüğünü öne sürdü.

IŞİD, 16 Haziran’da kritik Tel Abyad kasabasının kontrolünü kaybetmişti. YPG, ABD hava saldırıları eşliğinde IŞİD’i kasabadan çıkarmıştı.

Geçen yıl Eylül ayında Kobani’ye saldırıp şehrin yarısına kadar ilerleyen IŞİD, 4 ay süren çatışmaların ardından peşmerge ve YPG tarafından kentten çıkarılmıştı.

(Al Jazeera)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.