DünyaManşet

IŞİD, Kobani’den çekiliyor iddiası

0

Kobani ve çevresinde ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin havadan müdahalesi devam ederken bugün gerçekleşen bombardımanlar sonucu bölgeden IŞİD’in geri çekildiği iddiaları geliyor.

13 kobani, işidÜç haftadır süren yoğun çatışmalar sonucu hem uluslararası kamuoyunda,hem de Türkiye ‘de odak noktası haline gelen ve iki gün önce IŞİD bayraklarının dalgalandığı gözlenen Kobani’de IŞİD’in geri çekildiği iddia edildi. Reuters ajansı, Kobani bölgesi Dışişleri Bakan Yardımcısı İdris Nassan ile yaptıkları telefon görüşmesine dayanarak IŞİD’in kentin girişinin gerisine çekildiğini duyurdu. Ajansın haberinde, Nassan’ın şu ifadelerine yer verildi:

“Bombardıman etkili oldu ve IŞİD birçok noktada geri püskürtüldü. Bu, onların şehre girişlerinden bu yana en büyük geri çekilmeleri ve bölgeden tamamen geri çekilmelerinin başlangıcı olarak kabul edebiliriz.”

Bombardıman sonucu bölgeden yükselen dumanlar, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinin sınır hattından da çıplak gözle görülebiliyor.

Üç haftadır yoğun çatışmaların sürdüğü Kobani’de pazartesi günü IŞİD bayrakları dalgalanmaya başlamıştı. Dün ise yoğun sokak çatışmalarının sürdüğü stratejik kentte, IŞİD’in birden fazla cepheden ağır silahlarla saldırdığı haberleri gelmişti.

 

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.