DünyaHayvan HaklarıManşet

İran, evde evcil hayvan beslemeyi yasaklamaya hazırlanıyor

0

İran‘da “halkı rahatsız ettiği ve çevreyi kirlettiği” iddiasıyla evde evcil hayvan beslemek yasaklanıyor.

Hayvanseverler tarafından tepkiyle karşılanan kararın kısa sürede devreye girmesi bekleniyor.

Büyük para cezaları verilecek

Ülkede meclis tarafından “tehlikeli ve zararlı hayvanlara karşı kamu hukukunu koruma planı” adıyla timsah, yılan, kertenkele, fare, maymun, kaplumbağa, tavşan, kedi ve köpek gibi hayvanların ithalatı, nakli, alınması, satılması ve evde bakılmasını yasaklayan bir tasarı hazırlandı.

Bu yeni yasa ile evinde evcil hayvan besleyenler büyük para cezaları alacak.  Kırsal kesimler ve hayvancılık yapılan köyler gibi yerler yasak kapsamından muaf.

Hükümet evcil hayvan taşıyan barınak veya evcil hayvan dükkanı gibi yerlerin araçlarına üç ay süreyle de el koymaya hazırlanıyor. Ayrıca, ev sahiplerinin dairelerini köpek ve kedi sahiplerine kiralamalarına izin verilmeyecek.

İranlı vatandaşlar sosyal medyada yasaya tepki gösterirken, ülkenin çok daha önemli ve acil çözüme ulaşması gereken sorunları olduğunun altını çizdi.

Evlerinde hayvan olanlar hayvanlarının pis olmadığını, bakımlarının yapıldığını, sokakları kirletmediğini belirtti ve birçok hayvansever de cezalara rağmen hayvanlarından vazgeçmeyeceklerini ifade etti.

Fotoğraf: AA

Daha önce de köpek beslemek yasaklanmıştı

İran’ın başkenti Tahran‘da 2019 yılında alınan bir kararla sokaklarda ve arabalarda köpek gezdirmek de yasaklanmıştı. Yasakla halkı köpek beslemekten caydırmak amaçlanıyordu.

Tahran’ın o günlerdeki Emniyet Müdürü Hüseyin Rahimi, “Tahran Başsavcılığı’ndan izin aldık. Parklar gibi kamusal alanlarda köpek gezdirenlere karşı önlem alacağız” demişti. Rahimi, kararı “köpeklerin halk arasında korku saçması ve endişeye neden olması” iddiasıyla savunmuştu.

İran’da köpeklerin evcil hayvan olarak beslenmesi 1979 İslam Devrimi‘nden beri tartışmalı bir konu oldu.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.