ManşetTürkiye

İntihar ettiği öne sürülen askerin ailesi: Çocuğumuzu öldürdüler

Kırklareli’nin Babaeski ilçesinde bulunan 1’inci Zırhlı Tugay Komutanlığı Hava Savunma Füze Komutanlığı’nda askerlik yapan 23 yaşındaki Mustafa Araz 12 Mayıs günü hayatını kaybetti. Araz’ın önce kayıp olduğuna dair bildirim yapıldığını sonra bir metruk binanın duvarının dibinde bulunduğu ve intihar ettiği bilgisi verildiğini aktaran ailesi, suç duyurusunda bulundu.

MA‘nın aktardığına göre, Kars’ın Kağızman ilçesinde yaşayan Araz ailesi, olayla ilgili sorumluların ortaya çıkarılması için “kasten öldürme”, “işkence” ve “görevi kötüye kullanma” suçlamaları ile Babaeski Cumhuriyet Başsavcılığı’na dilekçe verdi. Baba Hasan Araz, otopsi işleminin ardından oğlunun cenazesini gördüğüne işaret ederek, şunları söyledi:

“Çocuğun hiçbir sıkıntısı yoktu. Akşam bizi aradı, ertesi gün komutanları aradı, hastaneye götürdüklerini söylediler. Hastaneden ulaşamadıklarını söylediler. Ben de aradım ulaşamadım. Ertesi gün bana haber verdiler. Cenazeyi bir binanın arkasında bulduklarını söylediler. Hastaneye uzak, sapa bir yerdeydi. Şüphemiz; öldürdüler, götürüp oraya koydular. Bileklerinde, ellerinde bağlama izi vardı. Yüzünün her tarafında morluklar, darp izi vardı.  Kalçasında her tarafından darp izi vardı. Çenesinde derin bir yarık vardı. Yine sırtında aşırı morluklar vardı. Oğlumun, darp ile öldürüldüğünü düşünüyorum. Arkadaşları ile konuştum sıkıntısı olmadığını söylediler.”

Ailenin avukatı: Kayıtlar yok

Araz ailesinin avukatı Cesim Parlak da askeri yetkililerin verdikleri ifadelerde çelişkilerin bulunduğunu söyledi. Parlak, Araz’ın hastaneye kaldırıldığında sadece giriş çıkışının kameralara yansıdığını söyledi. Araz’ın ne hastaneye ambulansla sevk edildiğine dair ne de öldüğü iddia edilen metruk binaya giderken bir kayıt bulunduğuna dikkat çeken Parlak şöyle konuştu: 

 “Ceset, Babaeski Devlet Hastanesi’ne 2 kilometre uzaklıkta metruk bir AVM’nin arka duvarının dibinde bulunuyor. 15 metre yükseklikten atlayarak intihar eden kişinin, duvarın dibine yapışık bir biçimde düşmesi temel fizik kurallarına aykırı. Yine, Mustafa’nın cansız bedeni sırt üstü bulunuyor. Yüksekten atlayan bir kişinin sırt üstü kalması da imkânsız.” 

Kategori: Manşet