ManşetTürkiye

İntibak yasası Bakanlar Kurulu’ndan geçti

0

Emeklilerin maaşlarında iyileştirme sağlayacak olan intibak yasası, yeni yılın ilk Bakanlar Kurulu toplantısında imzalandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan yeni yılın ilk Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi.

Başbakanlık Yeni Bina’da yapılan yeni yılın ilk Bakanlar Kurulu toplantısı 6 buçuk saat sürdü.

Bu arada Başbakan Erdoğan, Bakanlar Kurulu toplantısı sona ermeden Başbakanlıktan ayrıldı. Erdoğan’ın özel bir ziyaret gerçekleştireceği için toplantından erken ayrıldığı belirtildi.

Toplantının ardından basına bilgi veren Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Pek çok kesimi ilgilendiren, çalışanlar arasında “İntibak Yasası” olarak adlandırılan konu hakkında da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in, hazırlanan taslağı Bakanlar Kuruluna sunduğunu ifade etti. Arınç, taslağın Bakanlar Kurulunca kabul edilerek imza altına alındığını belirtti.

Arınç, şunları kaydetti:
“Yıllardan beri sürüncemede kalan ve hükümetimiz tarafından ele alınarak bir an önce kanunlaştırılmasını istediğimiz, emeklilerin farklı statülerde farklı maaş almaları ve refah payı ödenmemiş kesimlerin intibaklarının yapılarak gelirlerinin artırılması hedeflenmektedir. Bu tasarımızın ana özeti 2000 yılı öncesinde bağlanan malullük, yaşlılık ve ölüm aylıklarının prim ödeme gün sayıları üzerinden ve gelişme payı, yani refah payı da dikkate alınarak yeniden hesaplanması öngörülmektedir. Sayısal olarak bunun 2,5 milyon civarında olduğu biliniyor.

Yine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız tarafından takdim edilen bir diğer taslak da görüşüldü ve kabul edildi. Bu da 12 Eylül 2010 tarihinde kabul edilen anayasa değişikliğiyle Kamu Görevlileri Sendikalarının artık toplu görüşme değil, toplu sözleşme yapacakları gerçekleştirilmişti. Bunun yasal dayanağını taslak haline getirdiler Sayın Bakanımız takdim ettiler. Bu da imzalandı. Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanun Tasarısı taslağı da TBMM’ye sevk edilmek üzere karar altına alındı.”

Yeni kanunla, 2000 yılı öncesinde emekli olanlar, 2000-2008 yılları arasında emekli olanlar ve 2008’den sonra emekli olanlar olmak üzere üç grup maaşta düzenleme yapılacak.

(Ajanslar)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.