Sivil Toplum

İnsan Haklarını İzleme Bülteni’nin yeni sayısı yayımlandı

0

İnsan Hakları Ortak Platformu (İHOP) tarafından yayımlanan İnsan Haklarını İzleme Bülteni, İzlem 12. sayısı ile yeniden karşımızda. Bu sayıda telefonların dinlenmesi ve izlenmesi konusunda çıkartılan yönetmeliğin bazı hükümlerinin yürütmesini 2008’de durduran Danıştay 10. Dairenin, geçtiğimiz aylarda, yürütmesini durdurduğu maddelerin iptalini kararlaştırdığının ortaya çıkmasıyla ilgili bir habere yer veriliyor. Hukuk dışı dinlemelerin sık yaşandığı Türkiye’de, karar oldukça ilgi çekebilir. Bu karara göre, telefonların dinlenmesi ve izlenmesi konusunda çıkartılan yönetmeliğin, şüphelinin ailesini de dinlemeye olanak tanıyan hükmü ortadan kalkmış oldu.

12. sayıda okuyabileceğiniz bir başka haber ise; 12 Eylül referandumuyla yapısı değiştirilen ve üye sayısı 22ye yükseltilen HSYK’nın atama ilkeleriyle ilgili. HSYK’nın kısa süre içerisinde tamamlanması gereken sonbahar kararnamesinde geçerli olacak ilkeleri, ilk haberde görebilirsiniz.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi de tartışma yaratacak bir karara imza attı. Boşanma davası süren ancak birbirlerinden ayrı yaşayan çiftlerden herhangi birisinin başkasıyla görülmesini bile tazminat nedeni sayan Yargıtay’ın emsal niteliğindeki kararının ayrıntılarını da bu sayıda okuyabilirsiniz.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin yakın zamanda Türkiye hakkında verdiği kararlara da yine bu sayıda yer veriliyor. Kararlardan biri Hakim Arzu Özpınar’ın, 2003te, meslek onur ve haysiyetine aykırı hareket ettiği gerekçesiyle HSYK tarafından meslekten ihraç edilmesiyle ilgili. AİHM kararının altından çıkan hikaye gerçekten çarpıcı.

İzlem’in 12. sayısına İHOP web sitesinden ulaşabilirsiniz: www.ihop.org.tr

YÜRÜTME:

– Bakanlar Komitesi’ne “Din Hanesi” Şikayeti

– Dedikodu Adaletine, Utanç Mahkumiyeti

YARGI:

– Yeni HSYK’dan Yeni İlkeler

– Sınırsız “Telekulak” Hukuka Aykırı

– Dink Cİnayeti Soruşturmasında Müfettiş Direkten Döndü

YARGI (YEREL KARARLAR):

– Yargıtay: “Boşanma Sonuçlanmadan Başkasıyla Görülen Tazminat Öder”

– AYİM’in Kararı Hükümetin Elini Rahatlattı…

YARGI (ULUSLARARASI KARARLAR)

– Askerde Ölüm AİHM’de Yine Mahkumiyete Yol Açtı

– Jandarma Kurşunundan Ölüme AİHM’de Mahkumiyet

– AİHM, Bazı Hakların Sadece Resmi Nikahlı Kişilere Tanınmasını Sözleşme’ye Aykırı Bulmadı

(Yeşil Gazete)

More in Sivil Toplum

You may also like

Comments

Comments are closed.