EnerjiManşet

İngiltere’deki nükleer tesis geçici olarak kapatıldı

0

İngiltere’nin kuzey batısındaki Cumbria bölgesinde bulunan Sellafield nükleer tesisi çevresinde radyasyon seviyesinin artması nedeniyle tesis kısmen kapatıldı.

Nükleer santrali işleten şirketin sözcüsü çevredeki radyoaktif seviyenin normalin üzerinde olduğunu fakat herhangi bir önlem almak için gerekli görülen seviyenin altında olduğunu belirtti; santralin güvenli bir şekilde az sayıda personel tarafından çalıştırıldığını açıklayarak tesisten herhangi bir nükleer sızıntının söz konusu olmadığını söyledi.

 “Çevreye yönelik risk yok”

Şirket sözcüsü 20 kontrol noktasından birinde normalin üstünde ölçüm yaptıklarına işaret ederek çalışanlara ya da çevre halkına yönelik her hangi bir riskin olmadığını dile getirdi.

İngiltere Enerji Bakanlığı da tesis yetkilileriyle temasta olduklarını ve belirtilenden farklı bir tehlikenin olmadığını açıkladı.

Sellafield tesisi sadece kullanılmış yakıt işliyor. Tesiste nükleer enerjiden yakıt üretimi gerçekleştirilmiyor ve nükleer faaliyetlerin durdurma çalışmaları ise devam ediyor.

Nükleer santralin sözcüsü bir kısmın gerekli araştırmanın yapılması için boşaltıldığını söyleyerek ilgili uzmanların santralde olduğunu söyledi.

“Geçici kapatma ters giden birşey var demek değil “

Santrali işleten şirket gündüz vardiyasında çalışanlara bugün işe gelmemelerini söyledi. Nükleer santralin zorunlu hizmetlerini sağlayan personel ise görevine devam ediyor.

Nükleer çalışmaların sonlandırmasını gözlemleyen bağımsız West Cumbria’dan David Moore da “şirketin kararının doğru” olduğunu belirterek, geçici kapatmanın tesiste ters giden bir durum olduğu anlamına gelmediğini söyledi.

(BBC Türkçe/Yeşil Gazete)

More in Enerji

You may also like

Comments

Comments are closed.