EkonomiManşetTarım-Gıda

İmamoğlu’ndan Halk Ekmek açıklaması: Maliyetleri kurtarmasa da süreci yürütebilecek durumdayız

0

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Halk Ekmek fiyatına zam geleceği iddialarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. İmamoğlu, maliyetleri kurtarmasa da süreci yürütebilecek durumda olduklarını kaydetti.

Ancak İmamoğlu, gelecek yıl ile ilgili ise “sübvanse etmeyi elbette düşünürüz ve yaparız bunu çekinmeyiz ama ne kadarını yapabiliriz, nasıl bir fiyat çıkabilir, inanın bunu tahmin etmek güç. Niçin güç? Çünkü, öyle anlık ve günlük fiyat değişikliği yaşayan bir ülke durumuna düştük ki, maliyet çıkartılamıyor” ifadelerini kullandı.

‘Süreci yürütebilecek durumdayız’

DHA‘da yer alan habere göre, Hollanda İstanbul Başkonsolosu Arjen Uijterlinde ile Sarıyer‘deki Emirgan Korusu‘nda bir araya İmamoğlu, burada Hollanda’dan gönderilen İstanbul Lalesi‘nin sembolik dikimini yaptı.

Sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayıp açıklamalarda bulunan İBB Başkanı, Halk ekmek fiyatlarına geleceği iddia edilen zamlarla ilgili de şunları söyledi:

Halk Ekmek, bizim için sorumluluk duygusu yüksek iştiraklerimizden bir tane. Burada özellikle, vatandaşın ihtiyacını çözme temelli bir bakışı var. O bakışla faaliyetlerine devam edecek. Şu anda, özellikle yıl içerisinde ve başında, özellikle zamdan önce mal tedarikinden ötürü, bir şekliyle maliyetlerimizi kurtarmasa da süreci yürütebilecek durumdayız.

Ancak tabii ki önümüzdeki yıl nasıl bir maliyetle karşı karşıya kalacağız ki sübvanse etmeyi elbette düşünürüz ve yaparız bunu çekinmeyiz ama ne kadarını yapabiliriz, nasıl bir fiyat çıkabilir, inanın bunu tahmin etmek güç. Niçin güç? Çünkü, öyle anlık ve günlük fiyat değişikliği yaşayan bir ülke durumuna düştük ki, maliyet çıkartılamıyor. Mesela, bir ihaleye çıkan kurumumuz, ‘yaklaşık maliyet’ diye tariflenen bir maliyeti taban alır. Ve onun belli bir oran yukarısında, aşağısında ihale rakamı oluşunca, siz o ihaleyi karşı tarafa verirsiniz, mal ya da hizmet alırsınız.”

İmamoğlu, “Şu anda yaklaşık maliyeti çıkartıyor arkadaşlar, ilana çıkıyoruz, ihalenin günü geldiğinde, artık o yaklaşık maliyetin hükmü kalmıyor” diye de ekledi.

‘Vatandaşımızın yanında oluruz’

İBB Başkanı, ekmeğin maliyetini en aza indirecek şekilde bütün tedbirlerin alınacağını kaydetti:

Yani bu kadar aslında kamunun özel sektörün zor iş yapabildiği, iş yürütebildiği bir dönemdeyiz. Ama bütün bunlara rağmen, vatandaşımızı koruyacak sübvansiyonu yaparız. Ekmeğin maliyetini en aza indirecek şekilde bütün tedbirlerimizi alırız. Vatandaşımızın yanında oluruz. Olmalıyız da. Yani zaten Halk Ekmek, aslında ne yazık ki ülkemizde yoksulluğun bir barometresi gibi oldu ya da bir tansiyonunu ölçen bir mekanizma gibi oldu.”

More in Ekonomi

You may also like

Comments

Comments are closed.