TürkiyeManşet

İmamoğlu’na bir ‘Kanal İstanbul’ desteği de HDP’den: Onu değil de neyi konuşacak?

0

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kanal İstanbul’a karşı “Ya Kanal, Ya İstanbul” yazılı afişler hazırlatan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında İçişleri Bakanlığı’nın soruşturma başlatmasına tepki gösteren Oluç şunları söyledi:

“Soruşturmaya gerekçe olarak Kanal İstanbul ‘devlet projesi’ olarak gösterildi. Kanal İstanbul bir emlak projesi, bir rant projesi, Katar’la işbirliği projesi. Bunu bir devlet projesi olarak kimseye anlatamazsınız. Bu, devlet değil bir parti projesidir. İmamoğlu, Kanal İstanbul’la ilgili konuşmayacak da ne konuşacak? Kanal İstanbul’un yanlışlarını, İstanbul için yaratacağı sakıncaları dile getirmeyecek de ne konuşacak? Ama konuştuğu için soruşturma açılıyor. Başlatılan soruşturma kayyım zihniyetinin batıdaki yansımasıdır. Aslında İçişleri Bakanı diyor ki; ‘Belediye başkanları konuşmasın, belediye meclisleri konuşmasın. Her şeyi merkezi olarak biz konuşalım, yürütme konuşsun’. Yerel demokrasiyi hiçleştiriyor, yok sayıyor” . 

‘Madencilik Kanunu geri çekilmeli’

 Meclis’e getirilen Enerji Piyasaları Kanun teklifinde son derece ciddi ve sakıncalı maddeler bulunduğuna dikkat çeken Grup Başkanvekili, çevre örgütleri, ekoloji ile ilgili çalışan STK’ler ve konunun uzmanlarının eleştirilerini hatırlattı. Oluç, “Tasarıyla maden şirketlerinin ruhsat alanı dışına tesis kurmasının önü açılıyor. Bu madde ile birlikte ülkemizin ormanları, tarım alanları, meraları, içme suyu havzaları ve kıyıları madenciliğe açılacak. Eğer ruhsat alanı dışında şirketler faaliyet yapacaksa o zaman ruhsata ne gerek var? O zaman ruhsat almasın” diye konuştu. 

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nun kurduğu alt komisyon, ekoloji örgütlerinin alınmadığı toplantıda tartışmalı tasarıyı kabul ederek görüşülmek üzere Meclis Genel Kurulu’na göndermişti.

Saruhan Oluç, tasarıdaki 6’ıncı maddenin mutlaka geri çekilmesi gerektiğini vurgulayarak “Şirketlere ‘geçici tesis’ adı altında faaliyet yapma hakkı tanıyor. Bu, oralarda kalıcı hasarların oluşmasına yol açmak demek. Maden şirketleri istiyor diye bu madde geçirilmek istenmektedir, bu kabul edilemez.” dedi. 

‘Lastik tesislerine devlet teşviği kabul edilemez’

Aynı taslaktaki 12’nci madde ile eski araç lastiklerini biyokütle tanımı içine alınmaya çalışıldığını belirten Oluç, maddeyi “akla ziyan” olarak nitelendirdi: . “Bu sayede araba lastiği yakan şirketlere devlet teşviki ve desteği verilmek isteniyor. Diyeceksiniz ki araba lastiğinin yakılmasında ne sakınca var? Bu işlem, yenilenebilir enerji kapsamına alınmak isteniyor. Böyle bir şey mümkün mü? Eski araba lastiklerinin yakılmasından ortaya zehirli gazlar çıkacak.” 

Sağlık Bakanı neden hala o koltukta?

Konuşmasında, koronavirüs pandemisinde büyük bir sıçrama yaşandığını da hatırlatan HDP’li vekil, Meclis’te konuyla ilgili bir genel görüşme yapılarak, konuyu enine boyuna değerlendirmek istediklerini kaydetti. 

Açıklanan verilerle ilgili Sağlık Bakanı’nın hiçbir sözünün inandırıcılığı ve güvenilirliğinin kalmadığını söyleyen Oluç, “Ekonomiyi yönetemeyen Hazine ve Maliye Bakanı o koltuktan ayrıldı, Sağlık Bakanı neden hâlâ o koltukta oturuyor? diye sordu; bakanın sağlık çalışanlarının hayatlarıyla oynadığını kaydetti. 

Sağlık Bakanı Koca, Berat Albayrak’ın bakanlıktan istifası üzerine sosyal medya hesabından, “Tepkiler, nadiren teklif içerir. Dünyanın yeni şartlarında, ağır sorumluluk altında olanlara saygı duymalı. Zor günlerin atlatılmasında mücadele arkadaşım” demişti.

Albayrak halen Varlık Fonu’nda başkanvekili 

Oluç konuşmasında Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan ayrılan Berat Albayrak’ın halen Türkiye Varlık Fonu (TVF)  Yönetim Kurulu Başkanvekili olmasına da dikkat çekti:Türkiye Varlık Fonu (TVF) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Tayyip Erdoğan. Yönetim Kurulu Başkan Vekili Doktor Berat Albayrak, aynı Berat Albayrak. Varlık Fonu Yönetim Kurulundan istifa etmemiş mi Berat Albayrak? Yani ekonomiyi bu hale getirmiş kişi hâlâ TVF’de başkanvekili olarak duruyor mu? Bu bir şaka mı? Bunu soruyoruz. 

Oluç, Erdoğan’ın ‘Gerekirse acı reçete uygulayacağız” sözünü de eleştirerek, “O acı reçeteyi bir kere de siz için. Acı reçetenin sonucunda ortaya çıkan o acı ilacı bir kere de siz kullanın. İsraf harcamalarından vazgeçin. Sarayın günlük harcaması 10 milyon TL, bundan vazgeçin. Yandaş şirketlere vergi afları ve teşvikler sağlamaktan vazgeçin, kamu ihalelerini yandaş şirketlere vermekten vazgeçin. Acı reçeteyi bir kere siz ve yandaşlarınız için” dedi. 

Kategori: Türkiye

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.